Acun Ilıcalı Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

29 Mayıs 1969 doğumlu olan Acun Ilıcalı, sunucu, girişimci, TV8,5 ve TV8 kanallarının sahibi, Acun Medya Grubu’nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

Acun Ilıcalı Hayatı

Edirne’de doğup ilkokul eğitimini Edirne’de aldıktan sonra, ortaöğrenimi İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesinde aldı. Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğinde yapan Acun Ilıcalı, bu bölümü yarıda bırakarak iş hayatına atılma kararı aldı.
Acun Ilıcalı 22 yaşına geldiğinde Show TV’de spor muhabiri olarak medya sektörüne ilk girişini yaptı. Uzun bir süre muhabir olarak çalıştıktan sonra 2004 yılında kendi şirketi olan Acun Medya’yı kurma kararı aldı. 2008 yılında Türkiye’nin vergi rekortmenleri listesinde yer aldı.

acun ılıcalı

 

Acun Ilıcalı Kariyeri

Medya Kariyerine spor muhabiri olarak başlayan Acun Ilıcalı, 2002 yılında Türkiye’nin popüler televizyon kanalları için içerik ve programlar üretti.
Fikri kendisine ait olan ve kendisinin hazırlayıp sunduğu içeriği eğlence-gezi olan “Acun Firarda” programı sayesinde 100’den fazla ülke gezerek büyük bir başarı yakaladı. Bu programı sayesinde yüksek izlenme oranlarına ulaştı, ülkenin popüler isimleri arasında yer aldı.
2004 yılında kendi kurduğu Acun Medya Şirketi için; “Var mısın Yok musun?”, “Fear Factor”, “Survivor”, “Yetenek Sizsiniz”, “O ses”, “Yok Böyle Dans”, “Rising Star”, “Ninja Warrior” gibi dünyada çokça tanınan bu programların formatın haklarını satın alarak Türkiye izleyicilerine göre uyarladı ve en çok izlenen televizyon kanallarında “prime time” kuşaklarında yayımladı.
Acun Ilıcalı 2013 yılına geldiğinde TV8 kanalını kendi bünyesine dahil etme kararı aldı. Acun Medya desteğiyle TV8, %1’lik izlenme oranlarından, Türkiye’nin en çok izlenen televizyon kanalları arasına girmeyi başardı. Bundan sonra Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşlarından olan Doğuş Yayın Grubu ile ortaklık için imza attı.
2016 yılında TV8,5 adlı spor ve eğlence konseptli televizyon kanalını hayata geçirdi ve bu dalda da en çok izlenen kanallar arasında yer aldı.
Acunun Ilıcalının uluslararası medya sektöründeki ilk girişimi Yunanistan’da gerçekleşti. Acun Medya, “O Ses”, “Survivor”, “Yetenek Sizsiniz”, “İşte Benim Stilim” gibi programların prodüksiyonunu Yunanistan’da yaptı. Skai adlı televizyon kanalında yayınlanan bu programlar %70 izlenme oranına ulaşarak Yunan televizyon tarihinde rekora ulaştı.
Yunanistan’da büyük başarılar elde etmesinden ardından Acun Medya, realite ve sporu bir araya getiren bir programı hayata geçirdi. Acun Ilıcalının yeni yarışma programı olan Exathlon; Kolombiya, Romanya, Meksika, Brezilya, Macaristan, ABD gibi birçok ülkede yayımlandı. Exathlon programı yayımlandığı her ülkede en çok izlenen programlar arasında yer aldı. Meksika’nın en büyük medya grubunun sahibi olan Ricardo Salina ile ortak oldu, ülkenin en çok izlenen televizyon kanallarından olan Azteco Uno’nun akşam ve gündüz kuşakları için üç yıl boyunca içerik üretimi konusunda anlaştı. ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı  ıı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ıı
Acun Ilıcalı, 25 Mayıs 2020’de Instagram üzerinden Survivor 2020 yarışmacıları ile gerçekleştirdiği canlı yayında 3 milyon anlık izleyici ile dünya rekoru kırdı. ı ı ıı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı  ı ıı ı ıı ı ı ı ı ı ıı  ı ı ı ı ı ı ı ı

Kaynakça:

ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı  ı ı ıı  ıı ı ı ıı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Arkin Orhan

Arkın Orhan; motivasyon kategori editörü, tasarımcı ve öğrenci

Acun Ilıcalı Kimdir? Hayatı ve Kariyeri” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.