Alfred Binet Kimdir?

Alfred Binet Kimdir?

Binet, 4 Mayıs 1857 tarihinde Nice Paris’te doğmuştur. Annesi ressam olan ünlü psikolog sanata olan ilgisini annesinden almıştır. Babası ise tıp doktorudur. Liseyi de doğduğu ve büyüdüğü Nice kasabasında okumuştur. Hukuk eğitimi görmüş, daha 20 yaşındayken doktora sınavlarını vermiş ve geçmiştir. Hayatının bu aşamasında bunlarla beraber çeşitli tiyatro oyunları yazmış, edebiyatın ve resimin psikolojik yönlerini ele alarak eserler ortaya koymuştur. Hatta bir rivayete göre Alfred, ailesini şaşırtıp hukuk okumuştur çünkü herkes onun da annesi gibi ressam olmasını beklemektedir. Aslında ailesi pek de yanılmamıştır. Binet, hayatının tam da bu aşamasında hukukçu olarak çalışmayı bırakmış ve psikolojiye yönelmiştir. Ailesinden gelen para akışı sayesinde geçim sıkıntısı çekmeden tek başına psikoloji çalışmaya başlamıştır.

Eğer bir tarihe bağlayacak olursak Alfred Binet’in psikolojiye yönelmesi, dönemin ünlü felefecilerinden T. Ribot ile bir araya gelmesi ile kesişmiştir. 1778- 1880 yılları bilimsel psikolojinin gelişme ve yayılma dönemi olarak bilinir. İşte bu süreçte Ribot’un telkinleri ile Binet, psikoloji alanında yazdığı ilk
makale olan “Deneysel Psikoloji” makalesini yayımlamıştır. Binet, Ribot’un fikirlerinden bir arada oldukları dönemde çok etkilenmiştir. Felsefenin psikolojinde ayrılması ve psikolojinin bilimsel olduğunu savunması da bu etkilenme sonucunda oluşan bir düşüncedir.

1880’li yıllarda Fransa’da psikoloji ile ilgili araştırmaların en yoğun yapıldığı yer Salpetriere Hastanesi olmuştur. Ünlü psikiyatr Charcot’nun yaptığı bu çalışmalara katılmak isteyen Binet Charcot’nun çevresine girerek hastanede kendine çalışma alanı oluşturmuştur. Charcot 1885’te ilk psikoloji kongresinin yapılmasını sağlayan “Fizyolojik Psikikoloji Derneği’ni” kurmuştur. 1889’dayapılan kongrede Binet, meslektaşı Fere ile “hipnoz ve hayvansal magnetizma” üzerine yayınlar yapmıştır. Yine Fere ile aynı konu ile ilgili kitaplar yazmıştır; La psychologie du raisonnement, On Double Consciousness, Les Alterations de la Personalite.

binet

Verimli geçen bir dönem gibi görünse de Binet memnun kalmamış, başarılı olduğunu hissetmemiştir. Bu yıllarda kayınpederi Ballrani’nin yanında histoloji alanında çalışmış ve doğa bilimleri doktorasını 37 yaşında iken almıştır. 1895 yılında L’Annee Psychologique (“Psikoloji Yıllığı”) isimli dergisini çıkarmaya
başlamıştır. Aynı yıllarda hastanede ayrılıp Fizyolojik Psikoloji Laboratuvarı’nda çalışmaya başlamıştır. Laboratuvar’da çalışırken art arda 2 kez baba olan Binet, çocuklarının gelişimini sistematik olarak izleyip notlar almıştır. En önemli ve en bilinen çalışması olan “Zeka Yaşı” kavramı da bu sayede ortaya
atılmıştır. 1890’dan beri bu konu ile ilgili yaptığı psikofizyolojik endeks ölçümlerinin değişimi konusunu daha ayrıntılı şekilde ele almıştır. 1903 tarihinde Etüde experimentale de l’intelligence (“Zekânın Deneysel İncelemesi”) isimli kitabında bu ayrıntılı çalışmayı anlatmıştır.

Binet, 1890’lardan başlayarak Fransada deneysel psikolojiyi köklendirmeye çalışmıştır. Bu köklendirme ve yayma sürecinde şüphesiz, Darwin’in evrimci teorilerini savunan ve Darwin’in kuzeni olan Francis Galton’un çalışmalarına fayda sağlamıştır.

Asıl gelişme ve ününü sağlaması ise 1905’te geliştirdiği zeka testi ile olmuştur. 1899’da anormal zekalı ve geri zekalı çocukların olduğu hastanenin yöneticisi Theodore Simon ile çalışmalar yapmaya başlamıştır. Binet ve Simon 1905’te çalışmalarını tamamlayıp 3-12 yaş aralığındaki çocuklara uygulamak üzere bir test yaratmışlardır. Soru sayıları ve yaş gruplarının cevaplaması gereken sorular kümelere ayrıldı. “Zeka yaşı” kavramının da ortaya atılması ile beraber Binet, 1911’de testin daha da gelişmişini yayımladı. Bu test psikoloji, tıp ve eğitim dünyasında çok büyük yankı uyandırdı. Çeşitli dillere çevirildi.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Alfred Binet Kimdir?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.