Bir Küçük Osmancık Vardı Kitap İncelemesi

Bir Küçük Osmancık Vardı Kitap İncelemesi

Osman ve öyküsünü anlatan”Bir Küçük Osmancık Vardı”, Türkiye’nin en iyi yazarlarından biri olan Hasan Nail Canat’ın yazmış olduğu ve 100 Temel Eser arasında yerini alan, edebiyatımızın sayılı olarak nitelendirilebilecek “kaliteli” eserlerlerinden biridir. Konusu ve dili bakımından yazılmış en anlamlı çocuk romanlarının başında yer alır.

Bir Küçük Osmancık Vardı romanı, Osman’nın 2 yaşında kaçırılıp ailesinden uzakta büyüdükten sonra annesini bulma hikayesini anlatır.

Konusu

Osman, fabrikatör Abdullah Bey’in gözünden sakındığı ilk ve tek çocuğudur. Annesi Fatma ile harika bir hayat sürmektedirler. Abdullah Bey’in çalıştığı saatlerde eve postacı kılığında bir hırsız girer. Fatma Hanım’ı bayılttıktan sonra kasaya yönelen hırsız, açamayınca eli boş dönmemek için Osman’ı kaçırır. Daha sonra Abdullah Bey’i arayan Zevzek lakaplı hırsız, polise haber vermemesini söyler ve 500 bin lira fidye ister. Lakin çok geçtir. Fatma Hanım çoktan polise haber vermiştir. Polisin geleceğini anlayan Zevzek diğer iki yandaşı ile beraber Osman’ı yıkılmak üzere olan bir binaya bırakır. Kamyonetleri ile o sırada binanın yanınan geçen Ali ve Garip, Osman’ın ağlama sesini duyup onu yanlarına alırlar.

osman
Garip’i de evlatlık alan Bünyamin Bey ve Şerife Hanım Osman’ı da evlat edinir. Tabii Osman’ın adını bilmediklerinden ona Hüseyin adını verirler. Osman ve yeni ailesi yaşamlarına alışmaya başlarken Abdullah Bey ve Fatma Hanım perişan olmaktadır. Osman’ın yokluğu Fatma Hanım’ı mahvetmiştir. Osman tüm bu olup bitenlerden habersiz bir şekilde komşusunun kızı Şebnem ile okula başlar. Osman çok çalışkan ve zeki bir çocuktur. Şebnem ise hemen hemen bütün derslerde başarısız olduğundan Osman onu çalıştır. Aynı zamanda Osman’ı kaçıran hırsızlar yakalanır ve onların eve girmesine yardım eden bahçıvanın foyası ortaya çıkar. Hırsızlar hak ettikleri cezayı alırken bahçıvanın karısı ve oğlu Fatma Hanım ve Abdullah Bey’le yaşamaya devam eder. Biraz zaman geçtikten sonra Abdullah Bey ve Fatma Hanm’ın Şükran adında bir kızları olur.

Öte yandan Bünyamin’in ölümü ile sarsılan Şerife Hanım Osman ile birlikte İstanbul’a taşınır. Aradan epey bir zaman geçtikten sonra ise Garip askere gider. Osman derslerinde çok başarılıdır ve bir yazı yarışmasına katılır. Birinci olan Osman yazısında kendi hayatını anlatmıştır. Abdullah Bey’in yeğeni olan
Müdire Hanım Osman’ın yazısını okur. Durumu anlayan Müdire Hanım, Fatma Hanım ile buluşur ve her şeyi anlatır. Bunun üzerini Fatma Hanım Osman’ın yazısını kendi açısından eksik bırakılan taraflarıyla tamamlar ve Osman ailesine kavuşur.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir Küçük Osmancık Vardı Kitap İncelemesi” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.