Carl Gustav Jung Kimdir? Hayatı ve Eserleri

26 Temmuz 1875 yılında İsviçre’de dünyaya gelmiştir. Carl Gustav Jung, Analitik psikolojinin kurucusudur. Derinlik psikolojisinin Alfred Adler ve Sigmund Freud ile beraber kurucularından biridir.

Carl Gustav Jung Hayatı

Üniversitede tıp profesörü olan büyükbabasının adını alan Carl Gustavt Jung bir papazın oğludur.1895 yılında Basel’de tıp eğitimi almaya başladı ve 1900 yılında Eugen Bleuler’in asistanı olmak üzere Burghölzli’de psikiyatrist olarak hizmet vermeye başladı.1902 yılında doktorasını tamamladı. Paris’te 6 ay boyunca Pierre Janet ile bilgilerini arttırdı. Emma Rauschenbach ile 1903 yılında evlendi. 36 yaşında Uluslararası Psikanaliz Birliğinin ilk başkanı seçildi. Psikolojik analizlerinde astrolojiden de yardım alan Gustav, Freud ile çalıştığı toplumsal bilinçaltı kavramı ile de oldukça tanınmaktadır.

İçe ve Dışa Dönüklük Kavramı

Carl Gustav Jung, içedönüklük ve dışadönüklük kavramlarını ilk tanımlayanlardandır. Yazdığı kitapta, her insanın bu iki sınıftan birinde olduğu gerçeğinden bahseder. Bu iki türü, antik arketipler olan Apollo ve Dionysus’a benzetmektedir.
İçedönüklük, Apollo’ya benzer. İçedönüklük, rüyanın ve görüşün içsel dünyasına odaklanır. Düşünceli ve anlayış sahibi olan içedönüklük, başkalarının etkinliklerine dahil olma konusunda ilgisiz olur.
Dışadönüklük, Dionysus’a benzer. Dışadönüklük, etkinliklere katılmaya heveslidir. Olayların, nesnelerin ve duygusal algının dışsal dünyasıyla ilgilenir. Yaşam dolu ve enerjik olan dışadönüklük, uğraşlar peşinde benlik duygusunu kaybetmesine neden olabilir.

Carl Gustav Jung

 

Ruh Hakkında Düşünceleri

Jung’un hastaları ve kendi üzerinde yaptığı çalışmalar, onu hayatın maddi amaçların dışında ruhsal bir amacı olduğuna inandırmıştı. Ana amacımızın, doğuştan gelen yeteneklerimizi keşfedip uygulamaya geçirmek olduğuna inandı. Birçok gelenek ve din üzerine yaptığı çalışmalarla bireyselleşme olarak bahsettiği dönüşüm yolculuğunun bütün dinlerin mistik kalbi olduğuna inandı. Freud’un nesnelci dünya görüşünün tam aksine, özellikle bireysel insan yaşamını evrenle bir bütün olarak gördüğünden Jung’un Panteizm’i onu ruhsal deneyimin tam oluşumuz için gerekli olduğuna inandırmaya yönlendirmiştir.

Carl Gustav Jung ve Simya

Carl Gustav Jung’un 1940’lardan sonra yazdığı yazılar ve çalışmalar simya üzerine odaklanmıştır. Jung 1944 yılında simya’daki sembolleri detaylıca incelediği ve psikanalitik süreçlerle olan ilişkisini ortaya çıkardığı “Psikoloji ve Simya” kitabını yayınlamıştır.

Carl Gustav Jung Eserleri

-Anılar, Düşler, Düşünceler ı ı ı  ı ı  ıı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ıı ı ıı  ıı ıı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ıı ı  ı ıı ı ı  ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı 
-Psikoloji ve Din ı ı ı ı ııı ı ı ı ıı ııı ıı  ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ıı ıı ıı ıı ı ıı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ıı ı ıı ı ı ı ı ıı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı 
-Kırmızı Kitap ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ıı ıı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ıı ı ı ı
-Keşfedilmemiş Benlik ı ı ı ı ı ıı ı ı ıı  ı ıı ı ıı ıı ı ı ı ıı ı ı ı ı 
-İnsan ve Sembolleri
-İnsan Ruhuna Yöneliş
-Dört Arketipler

Kaynakça: 1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Arkin Orhan

Arkın Orhan; motivasyon kategori editörü, tasarımcı ve öğrenci

Carl Gustav Jung Kimdir? Hayatı ve Eserleri” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.