Catering Şirketi Kurmak

Catering Şirketi Kurmak

Catering servisi dediğimiz işe diğer bütün yeni iş kurulumlarında da olduğu gibi bilindiği üzere arz-talep nedeniyle başlanmalıdır. Tununabilmek için ilk olarak piyasayı tanımak ve catering ile ilgili iş stratejisi oluşturmak gereklidir. İkinci olarak potansiyel müşteri grubunu tepit etmek önemlidir. Piyasa ile ilgili hedef bilgilere sahip olmak, ancak pazar araştırması yürütülerek ulaşılabilecek bir bilgidir. Yapılan araştırmada üç konu başlığı altında bilgi toplanmalıdır:

– Piyasa Rekabeti
– Potansiyel İş Gücü
– Potansiyel Müşteriler

Bunlarla ilgili toplanan bilgiler catering servinin başarılı olma durumunu tayin eder. Özel ve ayrıntılı bir analiz sonucu bu üç madde ile ilgili başarısızlık ihtimali çok düşüktür.

Potansiyel Müşteriler

catering

Catering servisi için müşteri profili belirlemek daha önce de bahsettiğim gibi hedef kitle analizi ile mümkündür. Zaten 20-50 kişiyi çalıştıran küçük, 50-100 kişiyi çalıştıran orta ve 100’den fazla çalışan barındıran büyük kuruluşlar için ideal müşteri portfolyosu oluşturmak işletmeyi açmadan önce gereklidir. Çünkü yapacağınız bütün altyapı yatırımları bu müşteri kitlesine yönelik olmalıdır. Bu sebebplerden dolayı müşterilerilerinizin kimliğinden az çok haberdar olmalısınız. Hangi işi yaptıkları firmalarındaki yemeği hizmet alarak mı verdikleri, ödeme süreleri, sektörleri canlı mı, catering değiştrme sıklıkları, işletme yöneticilerinin hizmet aldıkları cateringten beklentileri neler. Bu soruların cevabı önemlidir.

 Catering Piyasa Rekabeti

Rakipler ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmak firmanız için en değerli yatırımlardandır. Birçok işletmenin işletmesini açmadan önce kullandığı yöntem ilk olarak rakip olacağı firmalarda çalışmaktır. Bu size tahmin edebileceğinizden çok avantaj sağlayacaktır. Etikliği elbette tartışılır ancak yükselmek için kendi
işletmesini oluşturup işinden ayrılan bir çalışana kim ne diyebilir ki? Yeni filizlenmekte olan bir catering şirketi piyasada catering hizmetine ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Her türlü yemek dağıtma şekli (paket yemek, tabldot) ihtiyacı, pazarın eğilimlerini ve piyasanın yalnzılık çeken hizmetlerini yansıtır.
Eksiksiz bir rekabet analizi için catering firmalarının ayrıntılı karşılaştırılması gerekir. Hizmetlerin, menülerin fiyatlandırma listelerini bilmek rekabeti sizin açınızdan azaltır. Bulunduğunuz bölgedeki rakiplerin eksiklerini bilmeniz müşteriler için girilen bu rekabette size avantaj sağlar.

catering

Catering işinde konseptin farklılığı ve değişik menü fikirleri müşterileri cezbedecektir. Sürekli bu hizmeti alan müşteriler işleri için sosyal fikirlere daha yakın bakarlar. Büyük şirketler kalıpların dışına çıkmayı severler ve farkındalık yaratıcı catering şirketleriyle çalışmayı daha uygun bulurlar. Bu da yeni kurulan firmalar için yükselme fırsatı olabilir.

Sonuç olarak bize zor gelen öngörüde bulunmak ve araştırma içgüdüsü yerine insan, aksiyonu tercih edr. Adım atalım gerisi gelir düşüncesiyle başlayan iş zaten yarısını hallettiğiniz anlamına gelir. Başlamak bakıldığı zaman cateringte başarmnın yarısıdır. Fakat başta düşünüp analiz yapmak sabah dükkanı açıp,
dağıtmı yapı, haırlıkları bitirip akşam muhasebeyi yaparak kendi kendinizi boş yere yormanızdan daha kolaydır. “Nerden başlayacağımı bilmiyorum.”cevabına ise verilecek tek cevap en baştandır. İşi öğrenmek için bir işletmede çalışmak ya da hizmet alacakmış gibi gidip alan araştırması yapmak mantıklı olacaktır.

 

psikolojizm.com

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.