Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Kendi işinizi kurmak, kar marjınızı arttırmak ve cazip piyasa koşulları ile çiçekçi işi tam da istediğiniz düzeyde bir iş olabilir.

Çiçekler insan hayatında çok büyük bir yer kaplar. Yürürken şöyle bir etrafınıza baktığınızda %90 ihtimalle çiçek görürsünüz. Doğanın bir parçası oldukları için hayatımızda yadırganamaz bir yere sahiptirler. Evlenen kadınların ellerinde tuttuğu çiçek geleneksel bir alışkanlık olmuştur diyebiliriz. Biri hasta olur, çiçek gönderilir. Doğum yapan kadınlara çiçek gönderilir. Sevgilinden ayrılmışsındır ve barışmak için akla gelen ilk yol yine çiçek almaktır. Bir dargınlığı bitirmenin en basit yoludur ve bu yüzden vazgeçilmezdir. Yeri gelir zarif bir hediye oluverir. Öldükten sonra bile mezara çiçek ekilmesi manidardır. Çiçeği olmayan mezar yalnızdır, unutulmuştur. Bunlar gibi bir çok konuda bize yardımcı olan çiçeklere günümüz kentleşmesinde bahçede yani doğal alanlarında ulaşmak ne yazık ki mümkün değildir. Hal böyle olunca çiçekleri seralardan bize ulaştıracak bir satıcı, aracı gereklidir. Biz de bu aracıya yetiştirdiği çiçek ya da getirirken verdiği emek karşılığında ödeme yaparız. İşte bunun sistemli ve oturmuş hali çiçekçilik işidir.

çiçekçi
Çiçekçi Dükkanını Nasıl Açarım?

Öncelikle kar marjı yüksek ve kaliteli bir işletme olmak istiyorsanız talebin çok olduğu işlek ve öncelikli olarak bunları kapsayan ve çiçekçinin olmadığı bir yer tercihi sizin için doğru bir seçim olacaktır. Doğru dükkan seçimi için de F/P analizi yapmanız önemli bir yer teşkil etmektedir. Bunu yaparken de ilk
dönemde size zorluk çıkarabilecek kira bedelinizi iyi analiz etmeniz gereklidir.

Seçeceğiniz dükkanın en azından 30 metrekare olmasına dikkat edin. Girişinin zemine paralel olması ve köşede bulunması sizin için öncelik olmalıdır. Konumu hallettikten sonra küçük bir tadilat ile de halledebileceğiniz duvarların yerine içeriyi gösteren ve davetkar bir şekilde çiçeklerinizi sergileyebileceğiniz alanın olmasına öen gösterin. İçeriyi göstereceksek eğer iyi bir dekorasyon da gereklidir. Sonuçta çiçeklik bir göze hitap etme mesleğidir ve bunu layığıyla yerine getirmenin en iyi yolu bir uzman desteği almaktır.

Bunları da hallettikten sonra aslında en önemli kısım olan prosedür ve izinler kısmı size göz kırpacaktır.

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

çiçekçi

-Başvuru beyan formu (belediyeden alınacak)
-Tapu Fotokopisi (Meskenlerde iş yeri açılması durumunda kat maliklerinin oy birliği ile aldığı karar bulunacaktır.Tapu da işyeri görünen yerlerde umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa kat maliklerinin oy çokluğu ile almış olduğu karar..)
-Kira Sözleşmesi ( Tapu sahibi ile olması, tapu sahibi ile yapılmamış ise vekâletname, eğer tapu sahibi vefat etmiş ise, veraset kararı ve verasetteki tüm varisler ile kira sözleşmesinin yapılmış olması )
-Şirket ise; Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri. Bağlı bulunduğu kurumdan faaliyet konusuna uygun Sicil Tasdiknamesi (Şahıs-Şirket) fotokopisi
-İşyerinin yangın önlemi açısından,2005/9207 sayılı Yönetmeliğin 5 h maddesinde geçen yerler için İtfaiye Raporu, diğer işyerlerinde ise Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik çerçevesince alınması gereken tedbirler (İlk başvuru sırasında 6 kg’lık yangın tüpü fatura fotokopisi)
-Faaliyet konusuna göre; Emniyet Görüşü, Adli Sicil Kaydı (dosya tesliminden sonra)

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.