Çocuk Psikolojisini Yönlendirmek

Çocuk Psikolojisini Yönlendirmek

Çocuklar özellikle 3-12 yaş aralığında algıya ve yönlendirilmeye açık bir zihin ile yaşarlar. Çocuk psikolojisini yönlendirmek bu açıdan bakıldığında fazlasıyla kolay ve komplikasyondan uzaktır. Çünkü çocuk beyni öğrenme açlığı yaşar. Bunu doyurabilmek içinse etrafında yaşanan her şeyi kapar. Her eylemi yutar ve bir sonraki hamlelerini bu öğrendiği şeyleri kullanmak üzerine düzenler. Bunu göz önünde bulundururak bir çocuğu kendi hareketlerimiz ile yönetebiliriz. Yani ondan beklediğimiz şeyi biz yaparız ve çocuk bunu görüp aynı hareketi bir nevi taklit eder. Bu aslında dediğimi yap yaptığımı yapma sözünün tam tersi bir tutumdur.

Bu durum bazen daha da ileri gidebilir. Çocuğun seçtiği rol model eğer sizseniz hareketleriniz onun için daha da önem kazanacaktır. Ve psikolojisini yönlendirmek sizin için çok daha kolay olacaktır.

Çocuğun İlgisini Nasıl Çekebiliriz?

Bunun dışında ise çocuğun size ilgi duymadığı durumlarda ilgisini çekmeniz gerekebilir. En kısa yol ise doğrudan iletişim kurmaktır. Yaptığı iş ile ilgili sorular sormak, ona katılmayı ya da yardımcı olmayı teklif etmek çocuğun sizi fark etmesine yol açacaktır. Gözü önünde olduğunuz sürece sizle ilgili birçok şeyi merak eder fakat genelde soramaz. Soru sormasını ve muhabbetini arttırmasını istiyorsanız size sormasını istediğiniz soruları ona yöneltebilir ve bu sayede çocuğa iletişim kurması için alan yaratabilirsiniz. Bu alan ona güven verir ve sizl konuşması, sizi dinlemesi için teşvik oluşturur. Ayrıca bir çocuğu yönlendirmek asla şunu yap demek kadar kolay bir yolla başarılı olabileceğiniz bir konu değil. Çocuğa psikolojisi üzerinden yaklaşmak da kolaydır fakat direkt olarak yöneltmekten daha kesin ya da sizle olan iletişimini daha güçlü kılacak bir yoldur.

Bir diğer yol ise ipler onun elindeymiş gibi hissettirmektir. Yaptırmak istediğiniz şeyi ona zorunluluğu değil de kendi seçimiymiş gibi hissettirirseniz rahatlıkla yapacaktır. Bunu ise şu yollarla sağlayabiliriz. İlk olarak ona seçim sunarız. Kendi istediğimiz şeyin yanında ona daha kötü bir seçenek daha
veririz ve bizim seçimimie muhtaç olmuş olur. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz. Ispanak yemesini istiyorsanız daha az sevdiği, örneğin brokoli, sebzeyi evde sadece ıspanak ve brokoli var şeklinde iki seçenek olarak sunarsanız size kendi istediğini yaptırmış gibi hissedecek ve ıspanağı yemeyi kabul edecektir. Bu kontrolü ona verme işini daha farklı şekillerde de yapabiliriz. Örneğin yarın market alışverişi yapmanız gerekiyordur fakat gelmek istemeyeceğini biliyorsanız ona yarınki planını sorabilirsiniz. Arkadaşları ile parka gitmek istiyorsa “ah yazık oldu” şeklinde tepkiler verebilir ve ona yeni bir dondurmacı açıldığını söyleyebilirsiniz. “Ancak market alışverişinden sonra gidip yiyebiliriz.” diyerek de istediğinizi yaptırmış olursunuz.

Burdaki en önemli husus dediğinizi yapmanız yani vaatlerinizi gerçekleştirmenizdir. Eğer gerçekleştirmezseniz çocuğun güveni kırılır ve bir daha size inanmaz.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.