Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Depresyon, verilen ilginin az bulunması, sürekli bir mutsuzluk hali ve üzüntünün olduğu bir duygu durumu bozukluğudur. Aynı zamanda majör depresif bozukluk ya da klinik depresyon olarak da isimlendirilir. Bu durumdan şikayetçi olan kişilerin düşünceleri ve duyguları genelde depresyondan negatif olarak etkilenir. Bu etkilerden bazıları fiziksel olabilir. Günlük hayatta yaptığımız şeyleri yaparken artık değmezmiş gibi gelebilir. Varoluşsal sancılar dediğimiz şey bu durumda baş gösterebilir. Neden var olduğunla ilgili sorular düşer beynine. Burdan da anlaşılacağı üzere deresyon sadece mutsuzluk, keyifsizlik hali değildir. Kolayca çözülebileceğini düşündüğümüz basit bir sorun hiç değildir. Tedavi edilebilir ve teda edilmesi gereken bir durumdur. Bu tedavi süreci kimisinde uzun sürerken
kimi insanlarda da çabucak etkisini gösterir. Depresyon yaşayan kişilerin büyük çoğunluğu ilaçlar ve psikolojik desteklerden oluşan tedavi sürecinin sonunda iyileşir.

depresyon

Kimler Girer?

Çoğunlukla 20’li yaşlarındaki gençlerde ya da daha genç yaşlarda ergen gençlerde görülür. Dışlanmışlık, özgüven eksikliği ve sınav baskısı yüzünden üstüne ağır yükler alan genç birey bunu depresyon olarak dışarıya yansıtır. 30 yaş sendromu dediğimiz şey de aslında depresyondur. 30’lu yaşlarına gelen kişiler
bunun sorumluluklar, yaşlanmak ve tek düzelik olduğunu düşünür ve böylece depresyon baş gösterir. Erkeklerle karşılaştırıldığında kadınların depresyon oranı çok daha fazladır. Bunun nedeni ise kadınların daha mutsuz olması falan değildir. Kadınlar, erkeklere oranla çok daha yüksek seviyede psikolojik destek
terih eder. Erkeklerde bu alışkanlık daha azdır diyebiliriz.

Depresyonun Nedenleri Nelerdir?

Asıl ve genel sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hemen hemen tüm zihinsel bozukluklarda olduğu gibi depresyonda da çeşitli faktörlerin etkisi söz konusu olabilir.

depresyon

– Kalıtsal faktörler depresyona neden olabilir. Kan bağı olup bu rahatsızlığı geçirmiş kişilerin akrabalarında depresyon görülme olasılığı daha yüksektir.
– Depresyonu olan bireylerin beyinlerinde gözle görülür fiziksel değişiklikler olduğu bilinmektedir. Bu değişimlerin sağlık açısından ne kadar önemli olduğu hala tartışma konusudur.
– Hormonel değişimler, ki özellikle kadınlarda, dönemsel olarak depresyona neden olabilir. Hamileliği sonrasındaki lohusa dediğimi dönemde, regl halindeyken, tiroid problemlerinde ve erken menopozda ortaya çıkabilir.
– Bazı beyin kimyasalları, nörotransmitterler; doğal olarak, durduk yerde oluşan depresyonların sebebidir.
– Bağımlılık durumunda, aşırı özeleştiri yapma ve özsaygıyı kaybetmek durumunda ,
– Cinsel istismar gibi travmatik olaylar, maddi problemlerde,
– Alkol, sigara ve madde kullanımının olduğu durumda,
– Lgbt bireylerinin desteklenmediği durumlarda, depresyon görülme olasılığı yükselir.

Depresyon Nasıl Önlenir?

Önlemenin elbette kesin bir yolu yoktur. Beyinin depresyon tepkisi ile ilgili araştırmalar devam etse de bir sonuca ulaşılamamıştır. O yüzden şimdilik depresyon psikiyatr ve ilaç tedavisi dışında insan kontrolü altında bir durumdur. Yani buna son vermek sizin gayretinize, çabanıza kalmıştır. Belki de sizi motive edecek bir şeylere ihtiyacınız vardır. Bunun için sitemizin motivasyon kategorisindeki yazılardan faydalanabilirsiniz.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Depresyon Nedir?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.