Doğan Cüceloğlu Kimdir?

Doğan Cüceloğlu Kimdir?

Cüceloğlu, 11 çocuğa sahip bir ailenin en küçük çocuğu olarak Silifke-Mersin’de 9 Şubat 1938 tarihinde doğmuştur. Liseye kadar Mersin’de kalan ünlü psikolog, liseyi Ankara ve Kırklareli’de okumuştur. Daha sonra mesleği ile kesişen bir seçim yaparak İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirmiştir. Mezun olduktan sonra birkaç sene aynı üniversitede Mümtaz Turhan’nın aistanlığını yaparak kariyeri için akademik bir aım atmıştır.

Amerikan Psikoloji Derneği bursu ile ABD’deki Illinous Üniversitesi’nde dil psikolojisi alanında doktorasını tamamlamıştır. Bu eğitim sırasında Emily Cüceloğlu ile evlenmiş ve üç çocuğa sahip olmuştur. 1970’li yıllarda Türkiye’ye dönmesinin ardından İstanbul ve Hacettepe Üniversitesi’nde kariyerine devam etmiştir. 1975 senesinde doçent olmasının ardından aldığı burs ile Kaliforniya Üniversitesi’nde geçici öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır.

Türkiye’ye ailesini Amerika’a bırap dönen Doğan Cüceloğlu, Boğaziçi ve Hacettepe2de part time olarak ders vermeye başladı.

İlk kitabı, “İnsan İnsana” da bu dönemde yayımlandı. Aile hasretine dayanamayan Cüceloğlu, ailesine yakın olmak için 1980 yılında ABD’ye döndü. Emeklilik yaşı gelene kadar Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. Amerika’da yaşamaya başlamasınına rağmen Türkçe kişisel gelişim kitapları yayımlamaya devam etti. İlk kitabı “İnsan İnsana”‘nın arınan ikinci kitabı “İnsan Davranışı”‘nda 1991 yılında, Türkiye’de yaşanmış yerel anlatılar ile modern psikolojinin temel kavramlarını açıklamıştır.

Emekli olmasının ardından yeniden Türkiye’ye dönmüş, öğrenci ve iş adamları için seminer ve konferanslar düzenlemeye devam etmiştir. 1999 yılında Türkiye’deki temizlik firmalarından biri ile iş birliği yaparak televizyonda “temiz aile” konulu sohbet programları sunmuştur. Yazmış olduğu birçok kitap ve genel izleyici kitlesine yönelik yapılan televizyon programları ile Türkiye’de anne baba ve çocuklar tarafından daha da tanınır oldu. Halkın gönlünde adeta taht kuran ünlü psikolog, düzenlediği seminerlerin ve televiyon programlarının içeriğini kitap haline getirip yayımladı.

cüceloğlu

Daha sonrasında Yıldız Hacıevliyagil ile evlendi. 2013 senesinde kendi hayat hikayeini anlattığı “İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog” adlı kitabını yayımladı. Deniz Bayramoğlu’nun Cüceloğlu ile yaptığı söyleşinin kitabı ise okurları için Ocak 2021’de yayımlandı.

“Ben fakir bir ailenin 11 numaralı çocuğuyum. O nedenle de bayağı zorluk çekerek okudum. Giyim, yeme, içme hep eksik kaldı ve kendimle ilişkimde aşağılık duygusu vardı. ‘Kim benim yüzüme bakacak’ halini yaşadım hep. Hiçbir kıza açılamadım. Ondan dolayı hep eziklik duygusu yaşadım.” Röportajlarından birinde bu sözlere de yer veren psikolog, hayatını kazıya kazıya kazanmıştı.

16 Şubat 2021’de sevenleri acı haberi aldı. Cüceloğlu, İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki evindeyken aort damarının kopması sonucu hayatını kaybetti. İşte 83 yaşında gözlerini dünyaya kapayan güler yüzlü psikolog Doğan Cüceloğlu’nun kitapları:

-İnsan İnsana (1991)

-İnsan ve Davranışı (1992)

-İçimizdeki Çocuk (1992)

-‘Miş’ Gibi Yetişkinler: Yetişkin Çocuklar (1994)

-İçimizdeki Biz (1996)

-İyi Düşün Doğru Karar Ver (1998)

-Savaşçı (1999)

-‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim: İletişim Donanımları (2002)

-Başarıya Götüren Aile – Sınav Döneminde Ana Babalık (2006)

-Bir Kadın Bir Ses (2006)

-Korku Kültürü: Niçin ‘Mış Gibi’ Yaşıyoruz? (2008)

-Onlar Benim Kahramanım (2009)

-İnsan İnsana Sohbetler (2011)

-İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog (2013)

-Gerçek Özgürlük (2014)

-Derviş’in Aklı: Profesör Ahmet Dervişoğlu ile Sohbetler (2016)

-Öğretmenim Bir Bakar Mısın?- Öğretmen’in Gücü Üzerine (2018)

-Var Mısın? (2021)

-Geliştiren Anne-Baba (2021)

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Doğan Cüceloğlu Kimdir?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.