Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

Elon Musk, mühendis, teknoloji girişimcisi, endüstriyel tasarımcı ve hayırseverdir. Doğduğu ülke Güney Afrika dışında, Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşıdır.

Musk günümüzde 20 yaşında göç etme kararı aldığı Birleşik Devletlerinde yaşamaktadır. Elon Musk, SpaceX’in CEO’su, kurucusu ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi; erken yatırımcı, Tesla Inc.’ın ürün mimarı ve CEO’su, The Boring Company’nin kurucusu, Neuralink’in kurucu ortağı, OpenAl’ın ilk eş başkanı ve kurucu ortağıdır. FRS (2018 Kraliyet Topluluğu) üyesi seçildi.
2016 yılında Forbes tarafından Aralık’ta yayımlanan “Dünya’nın En Güçlü İnsanları” listesinde 25. sırada yer aldı, 2019 yılında tekrardan Forbes’un yayımladığı “Dünya’nın En Yenilikçi İnsanları” listesinde 1.sırada yer almayı başardı. Renkli kişiliği sayesinde film yapımcısı olan Jon Favreau’nin dikkatini çekti ve 2010’da vizyona giren Iron Man 2 filminde kısa süreliğine rol aldı. 2021 yılının ocak ayının ilk haftası Elon Musk, Jeff Bezos’u geçerek yaşayan en zengin kişi unvanını kazandı.

Elon Musk’un Hayatı

Elon Musk, Pretoria, Güney Afrika’da 28 Haziran 1971’de dünyaya geldi. Annesi olan Maye Musk, Kanada’da doğan fakat Güney Afrika’da büyümüş bir diyetisyen ve modeldir. Babası olan Errol Musk ise, Güney Afrika’da doğan bir elektromekanik mühendisi, denizci, danışman, emlak geliştiricisi ve pilottur. Video izleme sitesi olan Passionflix’in CEO’su Kimbal adında bir erkek kardeşe ve Tosca adında bir kız kardeşi vardır. Anne tarafından olan büyükbabası Dr.Joshua Haldeman, Birleşik Devletlerde doğan bir Kanadalıdır. Baba tarafından büyükannesin ise hem Pennysylvania Hollandalılarına hem de İngilizlere dayanan soy ağaçları vardır.

1980 yılında annesi ve babası boşandıktan sonra Elon Musk, babasıyla beraber Pretoria banliyölerinde yaşamaya başladı. Fakat iki yol sonra babası ile kalmayı tercih ettiği için pişman oldu.

Musk, kendi başına yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşına geldiğinde kendi yaptığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara sattı ve ilk yazılım satışını yapmış oldu.

Elon Musk

Elon Musk Kariyeri

1995 yılında Musk, Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapmaya başladı. Ancak başladıktan iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk ile beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayımlama yazılımı olan Zip2 projesine başlayabilmek için okulunu bıraktı. 1999 yılında Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satın aldı.

Paypal

1999 yılının mart ayında Musk, çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Sonraki yıl 50/50 birleşme anlaşması ile X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sitesi olan Confinity’yide bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Birleşen şirketler önce X.com’u tercih ettiler, ancak 2001 yılının şubat ayında isim değiştirip PayPal Inc. ismini aldılar.

2002 Ekim’de, Paypal eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

SpaceX

Elon Musk, üçüncü şirketi olan Space Exploration Technologies’i, 2002 Haziran’da kurdu. Musk bu şirketin şu anda CTO’su ve CEO’sudur. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanan, fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir, şirketin ilk uzay aracı ise Dragon’dur.

SpaceX, kullanımı 2011’de durdurulan Space Shuttle’ın yerini alan Falcon 9 roketi ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 adet uçuşu için 2008 23 Aralık’ta 1,6 milyar değerinde NASA anlaşması ile ödüllendirildi.

Yedi yıl içinde SpaceX Falcon fırlatma araçları serisini ve Dragon çok amaçlı uzay aracını baştan tasarladı. 2009 Eylül’de SpaceX’in Falcon 1 roketi özel bir şirket tarafından finanse edildi ve Dünya yörüngesine uydu yerleştiren ilk sıvı yakıtlı fırlatma aracı oldu.
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırılması için özel şirketlerin görevlendirildiği ilk programının bir parçası olmak üzere SpaceX’i seçme kararı aldı. Maksimum değeri 3,1 milyar dolar, minimum değeri 1,6 milyar olarak tahmin edilen bu anlaşma Uzay İstasyonu’nun kargo alımı ve gönderimine devam eden erişiminin mihenk taşı oldu.

Kaynakça: 1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Arkin Orhan

Arkın Orhan; motivasyon kategori editörü, tasarımcı ve öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.