Etkisinden Uzunca Bir Süre Çıkamayacağınız 3 Kitap

Etkisinden Uzunca Bir Süre Çıkamayacağınız 3 Kitap

Bu 3 kitap okumaya başladığınız andan itibaren sizi esiri haline getirecek ve bitirmeden bırakamayacaksınız. İşte o 3 kitap!

1- Veronika Ölmek İstiyor
Paulo Coelho’nun usta kaleminden çıkmış bir başyapıttır. 216 sayfadır.

Konusu:
Veronika zengin, güzel, renkli bir yaşam süren, çevresindeki yakışıklı erkeklerle gezip tozan genç ve tuttuğunu koparan bir kadın olmasına rağmen hiç mutlu değildir. Yaşamında sürekli bir şeylerin eksik olduğunu, bazı şeylerin de fazla olduğunu düşünür. Aklındaki şeyi, intihar girişimini gerçekleştirip başarısız olmasıyşa beraber kendini bir akıl hastanesinde bulur. Bununla birlikte çok kısa bir ömrününün kaldığını öğrenir. Zaten uzun zamandır ölmek isteyen Veronika bu süre zarfında bambaşka dünyaların inanlarıyla tanışır ve kendini keşfetmeye, incelikleriyle tanımaya başlar.

Paulo Coelho bu eserinde bizlere hayatın her saniyesinin yaşam ve ölüm arasında bir seçim olduğunu anlatıyor. Tolumun kendi sınıfından ya da kendi dünyasından olmayan insanlara karşı ne kadar soyut ve önyargılı olduğunu olduğunu, herkesin zorunda ve farkında olmadan ağır bir yükün altına girdiğini anlatıyor.

kitap

Alıntı:
“Dört kutu uyku ilacını başucu sehpasının üstünden aldı. Bunları ezip suya karıştırarak içmektense birer birer yutmaya karar vermişti; çünkü niyet ile hareket arasında her zaman bir kopukluk vardır. O, yarı yoldan dönme özgürlüğüne sahip olmak istiyordu.”

2- Korku
Stefan Zweig’in kaybetme korkusunu aldatılan eş başlığı altında kendi üslubuyla anlattığı okurken kendi korkularınızdan bir şeyler bulacağınız eşi beneri olmayan bir eserdir.

Konusu:
Irene Wager, avukat eşi ve iki çocuğu ile maddi kaygılar gütmeden gösterişli bir hayat süren sefaletin ne olduğundan bihaber bir kadındır. Bu rahat ve riskiz hayattan sıkılan Irene kendisini genç bir psikoloğun kollarında bulur. Ancak Irene’nin yaptığı bu küçük kaçamaklardan haberdar olan “şantajcı” isimli şahıs
Irene’yi hayatını mahvetmekle tehdit etmektedir. Hayatından sıkıldığı için kendini böylesine saçma bir yolculuğa atan bu kadın şimdi eşini, çocuklarını, ailesini kaybetme korkusuyla baş başadır.

Zweig, sahip olduğumuz ve bizi sıkan hayata aslında ne kadar muhtaç olduğumuzu anlatmakla kalmıyor, nankör insanın elindeki şeylerin değerini ancak kaybettiğinde anladığını “Korku” romanında üstün üslubuyla bize bahşediyor adeta. Karın doysa ruhun doymadığından, ruhun doysa karnın doymadığından yakınıyor. Tatmin edilen bu iki duyguyla karşı karşıya kalan insanoğu “sıkıldım” diyor, “biraz risk iyi gelir” diyor. Sonuç ise tüm tatmin kaynaklarını kaybetmekle karşı karşıya kalıyor.

kitap

Alıntı:
“Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötüdeğildir.”

3- Sefiller
Victor Hugo’nun özgün adı Fransızca Les Misérables olan basım tarihi 1862 bir dönem romanıdır.

Konusu:
Jan Valjen ekmek çalığı için mahkumdur ve birkaçkez hapisten kaçmaya yeltendiği için mahkumiyet süresi uzamış ayrıca kürek çekme cezasına yükselmiş iyi kalpli bir mahkumdur. Hapisten çıktıktan sonra mahkumiyet belgesi yüzünden aç kalan Jan, onu evine alan piskoposun gümüş çalmak zorunda kalmıştır. Yakalandığında ise piskopos takımları hediye eder ve şikayetçi olmadığını söyler. Aynı zamanda iki gümüş şamdan vererek namuslu bir adam olma şartıyla salınmışır. Jan Valjen iş
hayatına atılıp zengin olur. Belediye başkanlığına seçilir. Valjen iyi yürekli Fantine adındaki fahişeyi polis şefi Javer’in elinden alıp serbest bırakınca Javer, aniden zengin olan ve saygı gören Madeleine’inin kim olduğunu araştırmaya başlar.Madelaine bir gün Jan Valjen adlı birinin yakalanıp küreğe mahkum edildiğini öğrenir. Kendisi yerine başkasını yakaladığını görünce Javer’e teslim olur fakat daha sonra tekrar hapisten kaçar.

kitap

Alıntı:
“Cezaevinden çıkılsa da mahkumluğun ruh halinden çıkılmıyordu.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.