Freud – Sigmund Freud Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları

Freud, 6 Mayıs 1856’da Yahudi bir tüccarın kendisinden yirmi yaş küçük bir kadınla olan evliliğinden dünyaya gelen 6. çocuğudur.

Freud Kimdir?

Ailesinin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı henüz 4 yaşındayken Viyana’ya taşınmışlardır. Başarılı bir öğrenci olan Freud ailesinin küçüklüğünden beri başaralı olacağını düşündükleri çocuğudur. Hatta evde tek odası olan çocuk Freud’dur. Lisede gördüğü Latince, İngilizce ve Fransızcanın yanı sıra kendi çabalarıyla İbranice, İtalyanca ve İspanyolca öğrenmiştir. Başlarda düşünmediği ve istemediği halde Goethe’nin eserlerinden etkilenerek tıp okumaya karar vermiştir. Sonrasında üniversite hayatında Yahudi olması ile ilgili ayrımcılığa maruz kalmıştır. 1876 senesinde ise Brücke’nin laboratuvarında anatomopatoloji ve insan sinir sistemi üzerinde araştırmalarda bulunmuştur.

1881’de tıp eğitimi sona ermiştir. 1883’te dönemin ünlü nöropatoloji uzmanı Dr.Thoador Meynert’in yanında asistan olarak çalışmaya başlamıştır. 1884’te kokain ile ilgili çalışma ve araştırmalarda bulunmuştur. Yaptığı araştırmalar sonucunda kokainin analjezik özelliklerini keşfedip anestezik özellikleri ile ilgili tahminlerde bulunmuştur. Araştırma yaptığı süreç içerisinde kokainin ne kadar bağımlılık yaptığının tam olarak farkına varamayan psikoloğun kendisi de kokain kullanmaya başlamıştır. 1885’te aldığı bir burs ile Paris’e gitme fırsatı elde eden psikolog çok etkilendiği Chacort’un yanında staja başlayarak hipnoz ve telkini gözlemlemiştir. 1886’da Paris’ten Berlin’e geri dönerek nöropatolojisi ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Ardından Viyana’ya geri dönerek dört yıldır maddi sebeplerden ötürü evlenemediği nişanlısı Martha Beryans ile evlenerek Viyana’da kendine bir muayenehane açmıştır. Hastalarına elektroterapi ve hipnotizma tedavi yöntemlerini uygulamıştır.

Psikanalizin Kurucusudur

Sigmund Freud, psikolojinin önemli alt dallarından olan psikanalizin kurucusudur. Açıklayacak olursak psikanaliz, psikanalist ile hasta arasında kurulan diyaloglar ile psikopatolojik vakaları iyileştirmekte kullanılan tedavi yöntemidir. Psikanalizin temellerinin atılmasında katkısı olan Breuer ile nevrozların cinsel açıdan açıklanması konusunda fikir ayrılığına düşerek yollarını ayırmıştır.
1896’da babasının vefatının üzerine bunalıma giren ünlü psikolog kendi iç dünyasına yönelmiştir. Sigmund, insan psikolojisinin temelinde cinsellik olduğuna inanıyordu. Histerinin cinsel nedenselliği üzerine verdiği konferans büyük bir skandala yol açarak ünlü psikoloğun yalnızlaşmasına neden olmuştur. Freud psikanalize dair özel hayatı ile ilgili bilgiler bırakmak istemediğinden henüz ölmeden önce birçok mektup ve yazışmaları yakmıştır. Bu on yıllık süreçte kendini izole eden psikolog bu on yıllık sürecin sonunda “Oedipus Kompleksi” ve “Düşlerin Yorumu” adlı iki eser ortaya çıkarmıştır.

Freud’un amaçlarında biri psikanalizi dünyaya duyurarak psikolojide kullanımını yaygınlaştırmaktı. Ancak ünlü psikoloğun korktuğu başına gelmiştir. Yahudi olduğu için etrafında toplananlar ve psikanalize ilgi gösterenler de yalnızca Yahudiler olmuştur. Etrafındaki bu küçük topluluk onun için Viyana Psikanaliz Derneğini kurdu ve her Çarşamba muayenehanenin salonunda toplanmaya başladılar. Derneğin ilk konusu Freud’un senelerdir süregelen bağımlılığı olan “puro”dur.

Carl Gustav Jung İle Olan İlişkisi

Carl Gustav Jung derneğin ilk Yahudi olmayan üyesidir ve ünlü psikolog ile aralarında baba oğul gibi bir ilişkileri vardır. Ancak fikir ayrılıkları olan Jung ile yollarını ayırmak zorunda kalmıştır. Bu onun için oldukça büyük bir yıkım olmuştur. 1919’da kızı Sophie’yi kaybeden Freud kendini çalışmaya vererek 1923’te yeni bir kuram ortaya çıkardı: “Ego ve İd”

1923’te puro bağımlılığı yüzünden çene ve üst damak kanseri tanısı konmuştur. İlerleyen süreçte 33 tane ameliyat olmuştur ve sürekli olarak protez kullanmak zorunda olduğu için yeme ve konuşma zorlukları çekmiştir. Nazi tehlikesinden ötürü çok sevdiği Avusturya’yı terk ederek küçük kızı ile Londra’ya yerleşmişlerdir. Hastalığından ötürü çok fazla acı çeken psikolog morfin ile ötenazi talebinde bulunmuştur. Kızının da onayı ile 23 Eylül 1939’da hayata gözlerini yumdu.

freud

Ego, İd ve Süper Ego

Freud daha önce zihni iki bölmede incelemiş fakat yetersiz farklı bir inceleme türü bulmuştur. Bu inceleme ego, id ve süper ego kavramlarını geliştirmiştir. Bu kavramlar tamamen soyuttur.
İd (alt benlik), ruhsal aracımızın en ilkle ve nesli parçalarından biri olarak kabul edilir. Diğer bir deyişle doğuştan gelen her şeyi içerir. Bilinçdışı kuralları; zaman, mekan, duygu, düşünce, uyum kavramlarını tanınmaz. Önemli olan haz ilkesi yani dürtülerin tatmin edilmesidir. Yani bir bakıma içimizdeki hayvansal içgüdüdür.

Ego (benlik), İnsan büyüdükçe hayatta kurallar olduğunu öğenir ve bunların farkına varır. Egonun asıl görevi düzenlemektir. Bu nedenle “düzenleyici dizge” de denir. Süper ego zamanla egonun da evrimleşmesi ile ortaya çıkarak toplumsallaşma ve değer algıları ortaya çıkar.

Eserleri

  • Amatör Psikanalizi Sorunu Üzerine.
  • Günlük Yaşamın Psikopatolojisi.
  • Amatör Psikanalizi.
  • Psikanalize Giriş
  • Dinin Kökenleri.
  • Rüyaların Yorumu.
  • Totem ve Tabu.

Kaynakça: Daha sonra. Sonrasında. Açıklamak gerekirse.

1

2

3

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

macit

Taha Macit, makale yazarı; seo danışmanı ve web master

Freud – Sigmund Freud Kimdir? Hayatı ve Çalışmaları” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.