Gora Kitap İncelemesi

Gora, birçok yazara nazaran Tagor’un en büyük eseridir. Onun hayat felsefesini yansıtması bakımından da çok büyük bir önem taşımaktadır. Gora, Tagor’un Hindistan’ın kurtuluşu hakkındaki düşünce ve inançlarını yansıtmaktadır. Hindu dininde yapılması gereken yeniliklerı arasında toplayan Brahmo Samaş mezhebi romanda mühim bir yer tutar. Akıcı bir üslupla Hint doğruyu eserde ele alınmıştır.

Gora Özeti

Islak bir günde Binoy, birinci kattaki apartmanından dışarıyı seyretmektedir. Tam o esnada bir kaza olur. Bir faytonla bir kira arabası çarpışmıştır. Binoy, yardım etmek için hemen yanlarına koşar. Kaza yerinde yaşlıca bir adamla 17 yaşında bir genç kız vardır. Onları hemen evine alır ve doktor getirir. Doktor, adamı tedavi ettikten sonra tutarı Binoy öder. İhtiyar adam, ücreti ödeyeceğini söyelerek teşekkür edip oradan ayrılır. Binoy, genç kızdan fazlaca hoşlanmıştır. Bir zaman sonrasında, Satiş isminde 7 yaşlarında bir erkek çocuğu, doktora ödediği ücretini getirip verir. Binoy, çocuktan ailesinin adını öğrenme fırsatı bulur. Yaşlı adamın adı Pareş Babu’dur.

Binoy, arkadaşı Gora’nın evindedir. Gora, Hint Vatanseverler Birliği’nin başkanlığı yapmaktadır. İkisinin içinde ufak tefek görüş ayrılıkları olmakla birlikte birbirlerini çok sevmekte ve iyi anlaşmaktadırlar. Gora, arkadaşının Hintli inançlarına yeteri kadar bağlı olmadığını düşünmektedir. Anandamoyi, Gora ile Binoy’un aralarının açılmasına oldukça üzülmektedir. O, Hindu İnançlarının pek çoğuna inanmamakta ve bu gibi sebeplerle iki oldukca iyi arkadaşın tartışmalarına anlam verememektedir.

gora

Binoy’un Vicdan Azabı

Binoy, vicdanı rahatsız bir şekilde evine döner. Gora ile tartışınca annesi şeklinde sevilmiş olduğu Anandamoyi’nin üzüldüğünü düşünür. Ailesini, henüz çocukken kaybetmiş olan Binoy, Anandamoyi’i annesi gibi sevmektedir. Akşam olunca Gora’nın evine gider. İkisinin arasında Hindistan’ın kurtuluşu adına bir konuşma geçer.

Gora’nın babası Krişnadayal, kendisini tamamen Hindu dinine vermiş, sofu bir erkektir. Oğlunun Hintlilerin dinine bu kadar girmesini istememekte ve ona bu dini anlayamacağını söylemektedir. Gora, bir türlü buna anlam vermemektedir. Anandamoyi ikisinin aralarını bulmak için çırpınıp durmaktadır. Anandamoyi gerçeği Gora’ya anlatmak istemekte; fakat kocası kasttaki yerinin sarsılacağından ve cezalandırılacağından korkmuş olduğu için ona engel olmaktadır. Gora, aslına bakarsak yanlarına sığınmış bir İrlandalının erkek evladıdır. Anne ve babası ölünce Anandamoyi onu büyütmüştür. Fakat bu, Hintli dininde ve geleneğinde büyük bir suçtur. Bu sırada Binoy, perhizini bozarak Anandomoyi’nin odasında Hristiyan bir hizmetçinin hazırladığı yiyecekleri yiyerek Hindistan dinine ilk baş kaldırısını gerçekleştirir. Ondan sonra Pareş Babu’nun evine masraf.

gora

Lolita’dan Etkilenme

İlk kez, erkeklerden kaçmayan genç kızlarla karşılaşır burada. Özellikle Lolita’dan fazlaca etkilenir. Orada tüm inançlarına aykırı olarak bu genç kızlarla bir erkek dost benzer biçimde samimi olur, hazırladıkları yemeklerden yer. Hiçbiri kast sistemine, putlara inanmamaktadır. Hristiyanhğa daha yakındırlar. Binoy’a bu konuyla alakalı sorular merak ederler. Pareş Babu ve ailesinin bu huzurlu hayatı onu derinden sarsar. Aynı gün Gora da, babasının arkadaşı olan Pareş Babu’yıı ziyarete gelir. Fikri ayrılıklardan dolayı bilhassa Gora ve Suşarita’nın nişanlısı arasında bir münakaşa olur.

Yolda, Binoy ile Gora arasında da bir tartışma olur. Gora, o ailenin yanına gittiği için Binoy’u suçlar. Binoy arkadaşını oldukça sevmektedir. Onunla ilişkisinin bozulmasını istemez. Fakat Pareş Babu ailesinden, inançlarından ve kızlarından oldukça etkilenmiştir. Bu yüzden, Gora’nın ağabeyi Mohim’in kızıyla evlenmesi teklifini kabul eder. Böylelikle Gora’nın ailesine dahil olacak, Pareş Babu ailesinden uzaklaşacaktır. Bu teklifi duyan Gora ilkin karşı menfaat, ona nazaran Binoy devamlı Hindu inançlarında olacak biri değildir. Sonra kabullenir, arkadaşı ile arası düzelir. Bu arada, Suşarita dar kafalılığı yüzünden nişanlanmak üzere olduğu Haran’dan gittikçe soğumaktadır. Haran Babu, ise nişan gününe biran ilkin karar verilmesini istemektedir. Binoy ise gitgide Pareş Babu’nun kızları ile olan samimiyetini artırmaktadır. Onları sirke dahi sürükler. Bunun duyan Gora ile aralan iyice açılır. Binoy, azar azar Mohim’in kızı ile evlenme fikrinden caymaktadır.

Pareş Babu Ziyareti

Bir gün, Gora ile Binoy birlikte Pareş Babu’nun evine giderler. Aralarında yeniden bir din çatışması olur. Kızlar, Gora’dan ve fikirlerinden oldukça etkilenir. Gora gittikten sonra Baroda, yargıcın evinde oynanacak piyeste Binoy’un oynaması için ısrar eden olur. Lolita’nın da etkisiyle Binoy kabul eder. Bu arada Gora, Suşarita’dan oldukça etkilenmiştir. Hayatında ilk kere bir genç kızın varlığını hissetmiştir. Bunun için kendisine çok kızar ve kendini tamamen dine vermeye zorlar. Yaya bir gezintiye çıkıp, yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye karar verir. Böylelikle Pareş Babu’nun evine bir daha gitmeyecektir. Annesinden izin alır ve kısa bir yolculuğa menfaat.

Piyes için fazlaca iyi hazırlanan Binoy, Lolita’yı kendisine fanatik bırakmak için kendi kısmına oldukça iyi hazırlanmış olur ve gerçekten İngilizcesine hepimiz hayran olur. Suşarita’yı da bir düşüncedir almıştır. Gora’nın düşüncelerinden çok etkilenmiştir. Sürekli odasında kitap okumaktadır.

Gora’nın Şehirden Ayrılışı

Gora şehirden ayrılınca Binoy daha rahat bir şekilde Pareş Babu ailesiyle daha yakın ilişki kurar ve Lolita ile aralarında platonik bir aşk başlar. Halkın yoksulluğunu ve adaletsizliği yakından kabul eden Gora’nın başı yargıçla belaya girer ve hapse atılır. Bunun üstüne haksızlığa asla dayanamayan Lolita, tam yola çıkacakları zaman Binoy’u yanına çağırarak yargıcın evdeki piyeste rol almamaya karar verir. Ne büyük bir düşman kazandığını umursamamaktadır. Binoy’la birlikte evine geri basar. Babası bu olaya asla karışmaz. Yalnız evde bir misafir vardır: Suşarita’nın teyzesi. Koyu bir Hinduist olan bu hanım, ailesi onu terk edince buraya sığınmıştır.

Ertesi gün Bayan Baroda eve dönünce Lolita’yı çok azarlar. Bu arada durumlardan iyice yıpranan Binoy da Anandamoyi’nin yanında kalmaya ve arkadaşının yokluğunu hissettirmemeye çalışır. Anandamoyi Binoy’un Lolita’ya olan hislerini anlar. Lolita da Binoy’u sevmekte ama bir Hindu genciyle evlenmesinin olanaksızlığını bilmektedir. Suşarita eve gelen teyzesi ile gittikçe yakınlaşır ve babasının da iznini alarak teyzesiyle onlara yakın bir yerde olan evine taşınır. Haran’in nişan teklifini de kesin olarak reddeder. Çünkü içten içe Gora’yı sevmektedir. Bu arada Lolita ve Binoy tüm engellere karşın evlenmeye karar verirler. İkisi de dinini değiştirmeyecek, birbirlerine hoşgörülü davranacaktır. Bu, o devre Hindistan’ında kabul edilemez bir durumdur. Anadamoyi onların en büyük yardımcısıdır. Onlar için elinden geleni yapmaktadır.

Gora, hapisten eve döner. Olan bitenleri duyunca Binoy’la kavga eder, onu dinine sadık olmamakla suçlar. Fakat Suşarita ile mani olamadığı bir samimi ilişki kurar. Zamanla ona karşı değişik hisler beslediğini anlar. Suşarita’nın teyzesinin onu bir başkasıyla evlendirmek istediğini öğrenince duygularından güvenilir olur ve kendini ondan uzaklaştırarak Tanrı’ya adamaya karar verir.

Suşarita da Gora’nın düşüncelerinden etkilenerek Hindu olmaya karar verir. Bütün yakınların karşı çıkmasına ve Brahmo Samaj ile Hindu dinince kabul edilmemesine rağmen Binoy ile Lolita evlenirler. Bu vakit içinde tek destekçileri Pareş Babu’dur.Gora, tam arınma işlemine geçeceği sırada törene biri gelir ve babasının ölmekte bulunduğunu, onu yanına çağırdığını haber verir. Kendini ölüm döşeğinde sanan Krişnadayal, Gora’ya hakikatı anlatır ve onun bir ingiliz soyundan geldiğini söyler. Bütün geçmisi, değerleri, inançları, ailesi sarsılır. Gora âdeta yıkılır. Artık kastı da olmadığından dinini yitirmiştir. Hemen Suşarita’nın yanına giderek onları ayıran bir kastın ve dinin olmadığını, evlenebileceklerini söyler. Sevincini paylaşmak için devamlı anası olarak göreceği Anadamoyi’nin yanına koşar.

Gora, tam arınma işlemine geçeceği sırada törene biri gelir ve babasının ölmekte bulunduğunu, onu yanına çağırdığını haber verir. Kendini ölüm döşeğinde sanan Krişnadayal, Gora’ya hakikatı anlatır ve onun bir ingiliz soyundan geldiğini söyler. Bütün geçmisi, değerleri, inançları, ailesi sarsılır. Gora âdeta yıkılır. Artık kastı da olmadığından dinini yitirmiştir. Hemen Suşarita’nın yanına giderek evlenebileceklerini, onları ayıran bir kastın ve dinin olmadığını söyler. Sevincini paylaşmak için devamlı anası olarak göreceği Anadamoyi’nin yanına koşar.

Kaynak: idefix

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

macit

Taha Macit, makale yazarı; seo danışmanı ve web master

Gora Kitap İncelemesi” konusunda Bir Fikir

  1. bide cem yılmazın oynadığı gora filmi var çok güzel izleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.