Güncel Psikolog Maaş Değerleri 20201

Güncel Psikolog Maaş Değerleri 20201

Psikolog maaşları her geçen yıl diğer mesleklerde de olduğu gibi değişim göstermektedir. Bu değişim kıdem, medeni durum, lisans üstü eğitimleri ve çocuk sayısı ile paralel olarak artmaktadır. Bekar ve çocuksuz olan aynı zamanda lisans eğitiminden sonra bir şey yapmamış bir psikolog ile anne/baba olmuş evli ve yüksek lisansını tamamlamış ayrıca ün kazanmış, çevresi olan bir psikoloğun maaşı elbette eşit değildir. Ancak bu eşitsizlik adildir. Çünkü bu şartlar yalnızca psikologlar için geçerli değildir. He mesleğin maaşı bu tip kıstaslara bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu şekilde bir nevi hiyerarşi sağlanır. Aksi durumda herkesin eşit olması adil olmaz ve görevde yükselme hali imkansız hale gelir.

Psikolog Maaşları Neye Göre Değişir?

maaş

Psikolog maaşları, her meslekte olduğu gibi kıdem ile orantılı olarak değişir. Bir psikoloğun işe başladığında aldığı bir maaş ile 20 yıllık bir psikoloğun aldığı maaş asla eşit olamaz. Lisansını tamamladığı fakültenin derecesine göre de değişebilir. Ayrıca klinikte, özel kurumda, devlette ve devletin hastane dışındaki kuruluşlarında çalışan psikologların maaşları eşit değildir. Bir klinik psikolog başta 4 bin TL maaş alırken, bakanlıklardan birinde (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Sağlık, Milli Eğitim gibi) çalışan psikolog, 10 bin TL civarında maaş alabiliyor. Psikologların hangi alanlarda çalışıp para kazandıklarınıöğrenmek için psikolojizm.com yazımıza göz atıp okumaya devam edebilirsiniz.

Psikolog Maaşları Ne Kadar?

maaş

Psikolog maaşları, üstte de yazdığı gibi değişkenlik gösteriyor. Ancak sabit bir sayı vermek gerekirse 2021 yılının psikolog maaşları bekar, yüksek lisanssız ve çocuksuz olarak devlette çalışan kadın/erkek bir birey için 4.592 TL’dir. Kademeli ve kıdeme göre artan bu maaş, devlet hastanesinde 7 bin TL’ye ulaşabilmektedir. Ancak özel hastane ve kliniklerde maaş oranları böyle değildir. Ayrıca çalışma senesi ve tercih edilirlik seviyesine göre de artış gösterebilir. Bu nedenle yeni mezun olmuş bir birey ile daha kıdemli birey arasındaki maaş farkı daha fazladır. Yeni işe giren bir psikoloğun özel hastane ya da kurumda maaşı 4 bin TL’dir. Ancak daha kıdemli bir kişi yeni başladığı özel hastaneye 5 bin TL ile girer. Bununla beraber söylediğimiz değişkenlere göre özel hastanede çalışan bir psikoloğun maaşı 15 bin TL’yi bulabilmektedir.

Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını yapan bir psikolog uzman kabul edilir ve 7 bin TL maaş alırlar. Bu seviyelerde değişiklik gösterir. Ancak özel hastanede çalışmaya başlayan uzman bir psikolog 6 bin TL ile başlar ve 15 bin TL’ye kadar yükselebilir bu sayı. Aynı zamanda uzman bir psikolog hastane dışında bir devlet kuruluşunda 10 bin TL ile çalışmaya başlayıp 20 bin TL’ye kadar maaş alabilir.

 

psikolojizm.com

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Güncel Psikolog Maaş Değerleri 20201” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.