Hayata Karşı Bakış Açınızı Değiştirecek 3 Film

Hayata Karşı Bakış Açınızı Değiştirecek 3 Film

Bu üç filmi izleyip hayatınızda yeni bir pencere açmamanız mümkün değil. İşte size izlerken düşüncelerinizde kaybolacağınız 3 film!

1- Forest Gump

1986 yılında Winston Groom’un yazdığı bir kitaptan etkilenilerek çekilmiş ve ardından 1994 tarihinde sinemaya romantik, komedi-dram türünde girmiştir.

Konusu:

film

Forest Gump çocukluğunun ilk zamanları yürüyememEktedir ve bu yüzden ayağına bağlı demirlerden yardım alır. Bu demirler yüzünden sürekli dalgaya alınan Forest bir gün ayağındaki demirlerden kurtulur ve çok hızlı koşmaya başlar. Daha sonra Baseball takımında yer alır ve şampiyonluk kazanır. Askerde kahraman olur ve Beyaz Saray’da şeref madalyası alır. Askerde kaybettiği arkadaşının sürekli anlattığı karides işine girer ve fırtınalı bir geceden sonra milyoner olur. Düşük I.Q. sahibi Forest, Jenny adında bir kıza çocukluğundan beri aşıktır. En sonunda onunLa da evlenir. Forest, öğrenme güçlüğü olan bir gençtir ve zamanla Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi tarihi kişiliklerle tesadüfen tanışır. Bunun gibi birçok tesadüf sonucu Forest fark etmeden de olsa bir çok büyük olaya neden ve şahit olmuştur. Zekası 75 olan Gump’ın fiziği zekasının tam tersi yönde çok sağlamdır. Film her ne kadar olaya değil de verilmek istenen mesaja dayalı olduğu için sıkıcı ilerlese de konusunun evrenselliği bakımından çok başarılıdır. Oyuncular, görsel efektler ve iyi senaryo bakımından sinema tarihinin şanslı işlerindendir.

Oyuncular:

-Tom Hanks
-Gary 5inise
-Robin Wright
-Mykelti Williamson
-Sally Field
-Peter Dobson

2- La vita è bella (Hayat Güzeldir)

film

Bu film, yaşantısını derinlikleriyle anlatan bir Auschwitz esiri olan Rubino Romeo Salmoni’nin “Hitler” (Hitler’in Sonu) adlı kitabından esinlenilerek çekilöiş ve 1999’da vizyona girmiştir.

Konusu:

1930’larda İtalya’da Guido isimli bir genç, dertsiz yaşayan Yahudi kitapçı yakınlarda yaşayan dünya güzeli bir kadına ilgi gösterip onunla evlenerek peri masalı diyebileceğimiz bir hayat yaşamaya başlar. Guido, karısı ve oğlu İtalya’yı Almanya istila edene kadar mutlu bir şekilde yaşarlar. Karısını ve oğlunu bu toplama kamplarının dehşetinden uzak tutmak içinse Guida bu olayları bir oyun gibi hayal eder. Ödülü ise tanktır. Kampta oğlunu bir dolapta saklar ve Alman askeri Almanca bilen var mı dediğinde bilmediği halde biliyorum diyerek Almanca verilen talimatları İtalyanca bir şekilde çevirir fakat kendi istediği şekilde. Savaş bittikten sonra Giosue babasına söz verdiği gibi dolaptan çıkar. Tank ile gelen asker Giosue’yi kurtarır. Dora hayattadır fakat babası Alman askerleri tarafından öldürülmüştür. 1999’da 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi film müziği dallarında ödül almıştır.

Oyuncular:

-Roberto Benigni
-Giorgio Cantarini
-Nicoletta Braschi
-Horst Buchholz

3- The Boy in the Striped Pyjamas (Çizgili Pijamalı Çocuk)

John Boyne’un aynı isimli romanından esinlenilerek yapılmış bu başyapıt, yalnızca kendi ülkesinde değil dünya çapında beğeni, ilgi ve tebrik görmüştür.

Konusu:

film

2. Dünya Savaşı’nın en kötü günlerinde arkadaş olan iki çocuğu anlatır. Bruno 8 yaşındayken ailesiyle Berlin’den ayrılır. Birlikte Polonya’da yaşamaya başlarlar. Babasının işi dolayısıyla taşındıkları bu ülkede yeni bir arkadaş edinir. Bu arkadaş, tellerin arkasında kalan bir Yahudi’dir ve Bruno 1.5 milyon
Yahudi’nin öldürüldüğü Auschwitz toplama kampının yanında yaşamaktadır. Babası oğlunun bu arkadaşını ve tellerin ardına olan ilgisinden kaygılanınca annesi oğlunu bu arkadaştan elinden geldiğince uzak tutmaya çalışır.

Oyuncular:

-Asa Butterfield
-Jack Scanlon
-Vera Farmiga
-David Thewlis
-David Hayman
-Rupert Friend
-Jim Norton
-Amber Beattie
-Sheila Hancock
-Richard Johnson
-Cara Horgan

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.