IMDB #243: Paris, Texas 1984 Fransa 

IMDB #243: Paris, Texas 1984 Fransa

Amerikalı oyuncu ve yazar Sam Shepard’ın yazdığı hikâyelerini topladığı ve 1983 yılında yayınladığı Motel Chronicles, City Lights [1] adlı kitabından senaryosunu L.M. Kit Carson’la beraber uyarlayıp yazdıkları filmi Wim Wenders yönetmiştir. “Paris, Texas” ın başrollerinde Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell, Aurore Clément ve Hunter Carson oynamışlardır. Filmin müziklerini gitarı ile Ry Cooder yapmıştır. Görüntüleri ise Robby Müller’e aittir.

Amerikan yaşam biçimine olan tutkusu ve sempatisi ile bilinen Wim Wenders, çoklarınca başyapıtı olarak nitelendirilen “Paris, Texas” ta da ABD’ya bir Avrupalı gözüyle bakar. Teksas eyaletinin çöllerindeki ıssız otoyollarda sürekli olarak yürüyen, hiç mevzuşmayan, çevresi ile bildirişim kurmayan, adeta hayata küsmüş orta yaşlı bir adamın (Harry Dean Stanton) dramının anlatıldığı “Paris, Texas” bununla beraber ABD sinemasının ikinci derslik filmlerinde hep yan rollerde oynamış olan Harry Dean Stanton’ın usta oyunculuğunu ispat etmiş olduğu ve beyaz perdede parladığı bir film olmuştur.

Alman yönetmen Wim Wenders’in çektiği “Paris, Texas” bir Fransız – Batı Alman ortak yapımıdır fakat tamamen ABD’de ve İngilizce çekilmiştir. Filmin adında geçen Paris isminin Fransa ülkesinin başkentiyle bir ilgisi yoktur. Burada bahsi geçen Paris ABD’nin Teksas eyaletinin şimal doğusunda ufak bir yerleşim biriminin adıdır. Buna rağmen filmin tek bir sahnesi bile burada çekilmemiştir. Aslına bakarsan bu kent filmin geçmiş olduğu yerler şeklinde bir çöl bölgesi değil aksine ormanlık bir bölgedir. Filmin kahramanı Travis çölde satın aldığı ufak bir araziye bu adı vermiştir.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerini kazanan filme aynı yarışmada bir de jüri özel ödülü verildi. Ertesi yıl Wim Wenders “En iyi yönetmen” BAFTA ödülünü aldı. Bunlardan başka filme aralarında Bodil ve David di Donatello ödüllerinin de bulunmuş olduğu tam 14 ödül verilmişti. Gene aralarında “En iyi film” Altın Küre adaylığının da bulunduğu 5 ödüle de aday gösterilmişti.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.