IMDB#242: İnsanlar ve Para

IMDB#242: İnsanlar ve Para

İnsanlar ve Para, 1955 Fransa yapımı kara filmdir. Özgün adı Du rififi chez les hommes olan film birçok ülkede bir tek Rififi adıyla gösterilmiştir. Fransızca uzun adı Türkçede Erkekler arasında Maraza gibi bir anlama gelen film için Türkçe kaynaklarda kullanılan diğer adlar içinde Erkekler arasında Hesaplaşma ve Erkekler arasında Kavga da sayılabilir. Sadece bunlar filmin gösterim adları değil, özgün adının çevirileri olarak parantez içerisinde zikredilmişlerdir. Ekim 1956’da Türkiye’de gösterime başlayacağı duyuru edilmiş olan filmin adı Türkçe literatürde de çoğunlukla “Rififi” olarak anılmaktadır.

Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi (HUAC) tarafından soruşturulurken ülkesini terkeden ve Fransa’ya yerleşen Amerikalı yönetmen Jules Dassin’in Fransa’da çektiği ilk, Avrupa’da çektiği ikinci filmdir. (Bundan önce de 1950’de İngiltere’de Night and the City’yi yönetmişti). Filmin senaristliğini da Auguste Le Breton’un 1954 tarihindeki aynı adlı romanından René Wheeler ve bizzat yazarın kendisiyle birlikte uyarlayıp yazan Jules Dassin’in filmimizde önemlice bir de rolü vardır. Diğer önemli rollerini Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel ve Robert Hossein’in paylaştıkları filmimizde İzmir doğumlu aktris Magali Noël de rol almaktadır. Filmin siyah beyaz görüntüleri Philippe Agostini tarafından çekilmiş, özgün müziği Georges Auric tarafından bestelenmiştir.

Bir soygun ve gerilim filmi olan “Rififi”, eleştirmenler ve sinema otoritelerince Fransız kara filminin en iyi örneklerinden biri olarak değerlendirilmektedir. filmimizde, bir grup soyguncunun Paris’in göbeğindeki ünlü bir mücevherat mağazasında neredeyse olanaksız bir soygunu gerçekleştirme çabaları anlatılmaktadır.

Soygunun en ince detaylarına kadar gösterildiği ve derhal derhal hiçbir mevzuşmanın geçmediği, müziğin bile kullanılmadığı, yarım saat kadar devam eden nefes kesici soygun sahnesinin bir benzeri, 1964 yılında gene Dassin’in yönettiği ve çekimleri Türkiye’de meydana gelen Topkapı filminde bir kez daha kullanılmıştır. çok düşük bir bütçeyle tamamlanan bu gangster filmi, bir soygunu adeta bir el kitabı yazar şeklinde çok ince bilgileriyla gösterdiği, ek olarak özellikle ikinci kısmınde yoğun bir halde aşırı şiddet sahnelerine yer verdiği için bazı ülkelerin sansürüne takılmıştı.

seçimiyla birçok soygun filmine esin vermiş olan “Rififi” nin, 1971 senesinde Türkiye’de bir yeniden çevrimi yapılmıştır. Erdoğan Tokatlı’nın yönettiği ve senaristliğini Auguste Le Breton’un romanından kendisinin uyarlayıp yazdığı filmin adı Üç Öfkeli Adam’dır ve başrollerinde Eşref Kolçak, Bilal İnci ve Süleyman Turan oynamışlardır.

“Rififi” filmi, ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne aday gösterilmiş, aynı festivalde Jules Dassin’e “en iyi yönetmen” ödülü verilmiştir.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.