IVAN PAVLOV’UN HAYATI – PAVLOVUN KÖPEĞİ DENEYİ

Ivan Petrovich Pavlov, Psikofizyoloji ve Deneysel Psikoloji alanlarının kurucusu sayılan Rus fizyolog, psikolog ve hekim. 14 Eylül 1849 yılında, Ryazan, Rusya’da doğmuştur. Gençlik yıllarını bu şehirde geçiren ve yüksek öğrenim için Ryazan Dini Okulu’na kayıt olan Ivan Pavlov, buradaki eğitimini daha bilimsel bir eğitim almak üzere yarıda keserek Saint Petersburg Üniversitesi’ne kayıt oldu ve 1878 yılında bu okuldan doktorasını almaya hak kazandı.

1890’lı yıllarda, köpekler üzerine yaptığı bir araştırma sonucunda, köpeklerin daha yiyecek kendilerine ulaşmadan önce salya salgılamaya başladığını keşfeden Ivan Pavlov, bu konu üzerine çalışmaya başladı. Genel olarak belirli tepkilere koşullana köpekler, onun gözlemlediğine göre her gün kendilerine yemek getiren asistanın daha ayak seslerini duydukları anda salya salgılamaya başlıyorlardı. Bu gözlem, bilimadamının yapacağı büyük çalışmaya önayak oldu.Yaklaşık kırk adet köpeği olan Pavlov’un bilim dünyasına katkısı Klasik Koşullanma deneyi ile olmuştur.

Ivan Pavlov’un ünlü klasik koşullanma deneyi, tam olarak şu şekildeydi; Bilimadamının denek olarak seçtiği köpeğe ilk olarak birkaç kez zil çalınır. Fakat köpek tepki vermez. Sonradan et verilir. Köpeğin salyaları akar. Sonra et ile birlikte zil çalınır. Daha sonra et verilmediği halde zil çalındığında köpeğin ağzının suyunun aktığı görülür. Şartlı ya da şartlandırılmış refleks denen olay da budur. Pavlov, bu davranışın, psikolojik etkinlikle özdeş olan yüksek düzeyde sinir etkinliğinin belirtilerinden biri olduğunu ileri sürdü ve psikoloji alanında geçerli tek yaklaşımın deneysel yöntem olduğunu vurguladı. Bu çalışması Ivan Pavlov’a 1904’te Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel ödülü kazandırdı. Bu çalışma daha sonraki senelerde Carl Jung ve William Sargant gibi pek çok başarılı bilimadamını etkiledi.

Bütün hayatını bilime adayan ve pozitivm ekolünün en sadık izleyicilerinden birisi olan Ivan Pavlov, bu tavrını ölüm anına kadar devam ettirdi. 73 yaşındayken geçirdiği bir tramvay kazası sonrasında bile bilim için yaptığı çalışmaları bırakmayan Ivan Pavlov, Soyvet yönetimi tarafından da en fazla tutulan bilimadamlarından birisiydi; öyle ki bizzat Lenin tarafından destekleniyordu.

Ivan Pavlov, 27 Şubat 1936 yılında, Leningrad, S.S.C.B.’de hayatını kaybetti.

DENEYLERİNİN BİR FOTOĞRAFI