James Lange Duygu Teorisi

James-Lange teorisi, fizyolojik bir duygu teorisinin en bilinen örneklerinden biridir. Amerikalı psikolog William James (1884) ve Danimarkalı fizyolog Carl Lange (1887), birbirlerinden bağımsız olarak, aynı teoriyi geliştirmişlerdir. Bu nedenle ardından gelen araştırmacıları teorinin “James-Lange Teorisi” adı ile anılmasına karar vermiştir.  William James ve fizyolog Carl Lange tarafından bağımsız olarak önerilen James-Lange duygu teorisi, duyguların olaylara karşı fizyolojik reaksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıktığını göstermektedir.

Bu teori, fizyolojik bir reaksiyona yol açan bir uyarıcı (dış etken) gördüğünüzde ortaya çıkar. Duygusal tepkiniz, bu fiziksel reaksiyonları nasıl yorumladığınıza bağlıdır.Örneğin, ormanda yürürken bir ayı gördünüz. Kalp atışınız hızlanır ve muhtemelen titremeye başlarsınız. James-Lange teorisi, fiziksel tepkilerinizi yorumlayacağınızı ve korktuğunuz sonucuna varmanızı önerir. “Ben titriyorum. Bu yüzden korkuyorum”. Bu duygu teorisine göre, korktuğunuz için titremiyorsunuz. Titrediğiniz için korkuyorsunuz.

Kısaca duyguların kalp atışı, kas gerilimi, terleme gibi fiziksel tepkilerin bir sebebi değil de sonucu olduğunu öne sürmüştür. James’in deyişiyle, ağladığımız için üzgün hissediyor, ürperdiğimiz için korkuyoruz. tam tersi değil.