Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

Jeff Bezos dünya çapında faaliyet gösteren teknoloji şirketi olan Amazon’un kurucusu.

2017 öncesinde Forbes servet endeksindeki listesinde ilk yüz milyarder arasında yer alan Jeff Bezos, 2017 sonrasında dünyanın en zengin kişisi olmayı başardı ve 2018 Temmuz ayında net serveti 150 milyar Amerikan dolarını aştı. Yaptığı girişimin yüksek başarı elde etmesi sayesinde Time tarafından 1999 yılında Yılın kişisi seçildi. Blue Origin’in de sahibi ve kurucusu olan Jeff Bezos, The Washington Post gazetesini 2013 yılında satın alarak medya piyasasına girişini yapmış oldu.

Jeff Bezos Hayatı

Jeffrey Preston Jorgensen, Albuquerque, New Mexico’da Jacklyn ve Ted Jorgensen’in oğlu olarak 12 ocak 1964 yılında dünyaya geldi. Jeff doğduğunda annesi 17 yaşında bir lise öğrencisiydi ve babası bir bisiklet dükkanı işletiyordu. Babası ve annesi boşandıktan sonra annesi Küba asıllı göçmen Miguel Bezos ile 1968 yılının Nisan ayında evlendi. Düğünden kısa bir zaman sonra Miguel, soyadı Bezos olacak şekilde değiştirilen dört yaşındaki Jeff’i evlat edindi. Bu aile, Miguel New Mexico Üniversitesi’nden bir derece almasının ardından Exxon için mühendis olarak çalışmak üzere Houston, Teksas’a taşındı. Jeff dördüncü sınıftan altıncı sınıfına kadar Houston’da bulunan Oaks Nehri İlkokuluna gitti.

Jeff’in anne tarafından olan büyükbabası, Albuquerque’deki AEC (ABD Atom Enerjisi Komisyonu) bölge müdürü Lawrence Preston Gise’ydi. Gise, Jeff’in gençliğinde birçok yazı geçireceği Teksas, Cotulla yakınlarında bulunan ailesinin çiftliğine erken emekli oldu.
Jeff, ilerleyen yıllarda bu çiftliği satın alacaktı ve 25.000 dönümden 300.000 dönüme kadar genişletecekti. Jeff’in anneannesi, ülke şarkıcısı olan George Strait’in kuzeni olduğu Mattie Louise Gise’dir.
Jeff, küçüklüğünde teknolojiye olan ilgisini ve bilimsel yeterliliğini sergiledi, kardeşlerini kendi odasından uzak tutabilmek için elektrik alarm kurdu. Ailesi, Jeff’in Florida’daki Pinecrest yakınlarında bulunan Miami Palmetto Lisesi’ne gittiği Miami, Florida’ya taşınma kararı aldı.
Jeff lisedeyken McDonalds’ta kahvaltı vardiyasında sıra aşçısı olarak çalıştı. Florida Üniversitesi Öğrenci Bilim Eğitim programına katıldı. 1986 yılında Princeton Üniversitesi’nden 4.2 not ortalaması ile mezun oldu. Jeff Princeton’da iken Quadrangle Club’un üyesiydi, SEDS’in (Uzay Keşif ve Geliştirme Öğrencileri) bölüm başkanıydı.

Jeff Bezos

Jeff Bezos’un İş Kariyeri

Jeff, üniversite’den mezun olduktan sonra profesyonel olarak çalışmaya başladı. 1986-1994 yıllarında Wall Street’te bulunan farklı farklı şirketlerde çalıştı. Yatırım şirketi olan D. E. Shaw ile finans dünyasına ilk adımını attı. 1990 yılında şirketin en genç kıdemli başkan yardımcısı olmayı başardı.

Amazon

1993 yılının sonlarına doğru Jeff Bezos, çevrimiçi bir kitapçı kurmaya karar verdi. D. E. Shaw’daki işini bıraktı ve garajında 5 Temmuz 1994’te Amazon’u kurdu. İş planını New York City’den Seattle’a arazi sürüşü üstüne yazdıktan sonra vergi ödemekten kaçabilmek için şirketini San Francisco yakınlarında bulunan Hindistan yerleşim yerinde kurmayı planladı. Başlangıçta şirketin adına Cadabra adını verdi, daha sonra Güney Amerika’da bulunan Amazon Nehri’nden esinlenerek şirketin adını Amazon olarak değiştirdi. Bunun nedeni alfabenin başındaki A harfi ile başlamasıydı. Ailesinden yaklaşık 300.000$ kabul etti ve bu para ile Amazon’a yatırım yaptı. Amazon başlangıçta bir kitapçı olmasına rağmen Jeff’in aklında diğer ürünlerle dünyaya açılmak vardı.
Amazon’u kurduktan üç yıl sonra ilk halka arz (IPO) ile onu halka açma kararı aldı.
Jeff, 1998 yılında çevrimiçi video ve müzik satışına yöneldi ve yıl sonuna kadar şirketin ürünlerini genişletti.
Şirketin 1997 yılında hisse senedi arzında toplanan 54 milyon doları, küçük rakiplerin satın alınmasını finanse etmek için kullandı.
2002 yılının sonlarında Amazon’un hızlı harcamaları finansal sıkıntıya neden oldu ve bu sebepten dolayı Amazon işgücünün %14’ünü işten çıkardı.

Kaynakça: 1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Arkin Orhan

Arkın Orhan; motivasyon kategori editörü, tasarımcı ve öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.