Küçük Albert Deneyi Nedir?

Küçük Albert Deneyi davranış Psikolojisi ekolünün kurucusu Watson ve öğrencisi Rosalie Rayner ile klasik koşullanmanın insanlar üzerindeki etkiyi ölçmek istemeleriyle yapılan bir deneydir.

Küçük Albert Deneyi

Küçük Albert Deneyi

John Hopkins hastanesi kreşinde görev yapan Watson ve asistanı kreşteki çocukları incelemeye başlar.
Fakat, ‘korku’ hakkındaki sorularının cevapları için kesin yanıtlar alabilecekleri testler yapmaları gerekir. Araştırma yapmak için bir aile ararlar ve 8 aylık olan Albert ile deneye başlamaya karar verirler. Deneye birkaç duygusal test ile başlanır.8 aylık olan Albert’e  beyaz bir fare, tavşan, yanan kağıt parçaları, peruk, maske gibi ilk kez karşılaşacağı nesneler ve olgular yaratılır. Bunu yapmalarının sebebi koşulsuz karşı tepkisi olup olmadığını incelemektir. Bu nesne ve durumlar karşısında Albert her şeye gülümser.
İkinci aşamada Albert boş bir odaya götürülür. Odada bez yatak dışında hiçbir eşya bulunmamaktadır. Albert bu yatağa oturtup dışarı çıkan Watson ve asistanı odaya beyaz laboratuvar faresi bırakılır. Albert tepkisinde ısrarcı olup gülmeye ve fareyi yakalamaya çalışarak kendince oyun oynar:)
Bir sonraki aşamada Albert fareye her dokunduğunda iki demir çubuklar birbirine vurularak rahatsız edici sesler çıkartılır. Bunun üzerine Albert ağlamaya başlar tekrardan sessizlik olana kadar oda tekrardan sessizleşince Albert tekrardan fareyle oynamaya başlar fareye temas eden Albert aynı seslere maruz kalır ve bu olay birkaç kez tekrarlanır Albert her tekrarlanışta fareye dokunmaktan çekinir.
Bu aşamayı tavşan ve başka beyaz tüylü hayvanlarla tekrarlayan Watson ve asistanı Rayner Albert’in beyaz tüylü bir obje gördüğünde korkup ağlamaya başladığını fark ederler.
Albert gördüğü pamuk, beyaz tavşan ve benzer nesnelerin karşısında ses olmamasına rağmen korkmaya korkmaya devam eder.
Psikologlar bu sonuçla yetinmeyip kostümler giyip Albert’in karşısına çıkarlar Albert sürekli ve büyüyerek karşısına çıkan bu nesnelere karşı tam anlamıyla hafızasına kazınmıştır.
1920’lerde yapılan bu deney sayesinde koşullu korkunun varlığı kanıtlanmış olur.
Peki küçük Albert’e ne oldu?
Küçük Albert’e ne olduğu sorusu uzun zamandır psikolojinin gizemlerinden biridir. Bu konuyla ilgili bir çok rivayet vardır bunlardan birkaçını paylaşmak isterim.
*Yazar Tom Bartlett’a göre, küçük Albert’in annesi Arvilla Merritte aynı hastanede süt annelik yapıyordu. O devre göre, sosyal statüsü hastanenin diğer çalışanlarına göre daha düşüktü. Maddi imkansızlıktan dolayı bebeğinin deneyde kullanılması teklifini geri çeviremedi. Finding Little Albert kitabına göre ise, annesinin küçük Albert’ın üzerinde yapılan deneylerden haberi yoktu. Deneylerin farkına vardığında bebeğini alıp, ortadan kayboldu.
* American Psychological Association verilerine göre ise küçük Albert’in asıl adı Douglas Merritte.
Kayıtlara göre, Douglas 6 yaşında hidrosefali’den hayatını kaybetti.
Uzmanlar ,Watson’ın deneyinin merkezinde çocuğun gerçek kimliğini tartışmaya devam ederken, Küçük Albert’in psikoloji alanında kalıcı bir izlenim bıraktığına dair çok az şüphe var.
Tabi bu şüphenin çok az veya fazla olması neyi değiştirir bilinmez ama 8 aylık bir çocuğun bu şekilde bir denek olarak kullanılmasının hayatı boyunca karşılaşacağı olumsuzlukların önemsenmemesi psikologlar tarafından tartışılan bir konu olarak gündemde bulunmaktadır. Bu tartışma uzun süreler devam edecek gibi görünüyor.

Kaynakça:
https://www.verywellmind.com/the-little-albert-experiment-2794994
https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BC%C3%A7%C3%BCk_Albert_deneyi
https://www.apa.org/monitor/2010/01/little-albert

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Arkin Orhan

Arkın Orhan; motivasyon kategori editörü, tasarımcı ve öğrenci

Küçük Albert Deneyi Nedir?” konusunda Bir Fikir

  1. Gerçekten korkunç, deney için küçük bir hayatın harcanması çok üzücü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.