Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon, kişinin başkalarının düşüncelerini, davranışlarını, duygularını o kişiye belli etmeden yönlendirmesi, kendi istekleri doğrultusunda değiştirmesine denir. Manipülasyon manipülatörün, manipülasyon yapanın, hareketlerin ve tekniklerine göre belirlenir. Psikolojik bir teknik ve etikmiş gibi görünse de manipülasyon aldatıcı ve acımasızcadır.

Neden Manipülasyona İhtiyaç Duyarız?

Biz insanlar yönetmeyi, yönlenirci olmayı, sözümüzü başkalarına geçirmeyi severiz. Lakin şöyle bir ayrıntıyı her seferinde atlıyoruz. Bütün insanlar farklı; psikolojilerini, tepkilerini tahmin edemeyeceğimiz ve herkesi aynı kefeye koyup bir tutamayacağımız için emir vererek istediklerimizi yaptırmak neredeyse imkansız. İnsanlar kendi seçimlerini kendi yapmış olmak istiyor. Veya şöyle de diyebiliriz: İnsanlar kendi seçimlerini kendileri yapmış gibi hissetmek istiyor. O özgürlüğü seviyoruz.

İşte bu yüzden insanlara doğrudan yönetmek yerine gerekli manipülasyon tekniklerini uygulamak manipülatöre kolaylık sağlar. Manipülatör acımasızdır çünkü zaafları kullanır. Manipüle edeceği kişinin zaaflarını, gizli isteklerini bilmek ona avantaj sağlar. Hukuki olarak hiçbir sakıncası yoktur, çünkü kanıtlanabilirliği beyana dayalıdır. Yönlendirici kişi yönlendirdiği kişinin zaaflarını belirler ve bir yol haritası çizer. Bunu yapan insanlar yetersiz bireyler olduklarının genelde farkındadır ve bu yeteriz halleri ile kimsenin onları dinlemeyeceğini bilirler. Elbette manipüle ederek satış sağlayan bir çok firma birçok reklam filmi bulunuyor. Bu da çıkar doğrultusunda toplumun iradesini hiçe saymak oluyor.

manipülasyon

Manipülasyon Teknikleri

Legal bir silah olan manipülasyonun birçok tekniği mevcuttur. Gün geçtikçe artan bu manipüle yöntemleri insanların en büyük korkularından biri haline geldi. Bunun önünü almak toplu şekilde mümkün olmadığı için yöntemleri bilmek kişisel olarak önlem almanızı sağlar.

Manipülasyonun temelde iki yöntemi vardır. Pozitif manipülasyon ve negatif manipülasyon. Pozitifte kişiyi överek yönlendirme ana amaçtır. Negatifte ise kişiyisuçlamak, kızmak, bağırmak yöntem olarak kullanılır. Aralıklı manipülasyonda ise aralıklı olarak manipülatörün kişiyi korkutması beklenir.

Bunların dışında ise ceza vermek, kişinin egsunu okşamak, yapmasını istediğiniz şeyin yanında yalnızca bir ve kötü seçenek sunarak onu kendi seçiminize mahkum etmek, küçümseyip yapamayacağını söylemek, mahrum bırakmak, dugusal şantaja baş vurmak bunlardan bazılarıdır.

Manipülasyonu Önlemek

Öncelikle şunu söylemeliyim ki manipülasyonu önlemek çok ciddi maharet gerektirir. Bunun nedeni ise manipülasyonu anlamanın zorluğudur. Bir manipülatör ile karşı karşıya olduğunuzu anladıysanız eğer bunu şöyle değerlendirebiliriz. Öncelikle acei manipülatörler bunu yaparken mutluluklarını ve kazandığını belli eden bakışlarını gizleyemezler. Fakat manipülatör tecrübeli ise soğuk kanlıdır. Son ana kadar kazandığını belli etmez. Son ana kadar eşit şartlarda olduğunuzu hatta profesyonelse sizin önde olduğunuzu bile hissettirebilir. Örneğin markette maliyeti 10 tl’ye olan bir ürünü size 15 tl ve indirimli şeklinde yansıtabilirler. Siz ise indirim yakaladığınız için şanslı olduğunuzu düşünürsünüz. Bu tabii ki farazi bir örnek. Fakat benzerlerine rastlamak mümkün olduğundan çok da ütopik sayılmaz. Manipülasyonu fark ettiğiniz anda bunu belli etmek acemilik olur. Aksine oyunu onun istediği gibi oynayıp son radde de şaşırtmak daha kalıcı bir yıkım olacaktır manipülatör için. Bunu sağlayabiliyorsanız zaten önlemek çok kolay kalıyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.