Marshmallow Deneyi Nedir?

Marshmallow Deneyi Nedir?

Marshmallow deneyi, kişinin bugün önüne sunulan kısa süreli fırsat ile uzun vadeli vaat arasında yaptığı seçimi araştırır. Kısaca sabır ve geleceğe yatırımı seçme olasılığının hesaplandığı bir deneydir.

Deney ana hatları ile şu şekilde yapılmıştır: 3-6 yaş aralığındaki çocuklar bir odaya alınır ve önlerine bir miktar marshmallow konulur. Onlara 15 dakika içinde geleceklerini ve marshemllowlara dokunmamaları gerektiğini söylerler. Geldikleri zaman daha çok marshmallow vereceklerini de eklerler.

Çocuk ise bunu kafasında şöyle kurgular: Önünde somut bir marshmallow bulunuyor ve kendisinden istenen ise gelecekte varsayılan marshmallow için beklemesi. Çocuklardan bazıları görevli gider gitmez marshmallowu yerken bazıları kendilerine hakim oluyor.

1970 Colombia Üniversitesinde Walter Mischel’in uyguladığı bir deneydir. Marshmallow testi bir diğer ismi ile alınan zevki erteleme becerisi testi şuan 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklara gelecekteki üniversite sınav puanlarıyla orantı kurmak için yapılıyor. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki test sonucu ile çocukların sınav sorusu arasında doğru orantı söz konusu.

marshmallow

Marhmallow Deneyi Ne Anlatmak İstiyor?

Marshmallow deneyi, kişinin seçimlerini uzun vadeli çıkar için bekletirse daha istikrarlı ve zevklerinin kurbanı bir insan olmadığını söylüyor. Zevkleri için yarını düşünmeden hareket eden inanların başarısız olduğu ya da ne kadar öngörülü ise o kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Deneklerin çocuk olmasının
sebebi ise yüksek olasılıkla stratejik düşünceyi engelleyip yalnızca dürtü ile hareket edilmesini ya da yönlendirilmiş dürtü ile hareket edilmesinin sağlanmasıdır.

Deneyde gözlenilen durumun bir sonucu yok çünkü çoğunluğu önemseyen ya da karşılaştırma yapma amacı ile yapılan bir deney değil. Orantı kurmak, mantık bağlamak amacı ile yapıldığı aşikar. Çocukların seçimleri ile karakteristik yapıları, sabır raddeleri öğreniliyor bununla berber de gelecekleri kısmen inşa edilmiş, öngörülmüş olunuyor. Bir faydası olduğu söylenemez ama birçok şeyi açıklıyor. Örneğin aynı çevrede aynı şartlarda yetişmiş insanların neden benzer karakteristik özellik gösterdiğini ya da sabırlı insanların bunu zamanla kazanmadığını. İnsanın elbette değişmesi, gelişmei mümkün fakat genel hatları ile deney bize ancak bunları verebiliyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.