Max Wertheimer Kimdir? (Hayatı)

Max Wertheimer Kimdir? (Hayatı)

Wertheimer, 1880 yılının Nisan ayının 15’inde Prag’da doğmuştur. Yetişme döneminde müzikle iç içe olan ve bundan haz duyan ünlü psikolog, bu dönemde birçok oda müziği yapıtı ortaya koymuştur. Liseyi bitirir bitirmez 1900 yılında Prag’taki Kari Üniversitesi’nde Hukuk öğrenimine başlamıştır. Ancak bunu ismetediğini anlayıp Hukuk fakültesini yarıda bırakmış, 1901’de Berlin Üniversitesi Psikoloji bölümüne girmiştir. Ardından Würzburg Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarına başlamış, adından fazlasıyla söz ettirecek olan “yalan makinesi” çalışması ile tanıklık eden insanların doğruyu söyleyip söylemediğini kabaca nesnelliklerini test etmiştir.

Berlin ve Prag’dayken sözcük-çağrışım ve aleksiya ile ilgili çalışmalarını sürdürmüştür. Koffka ve Köhler’le tanıştıktan sonra düşünceleri daha da şekillenmiş, çalışmanlarının temelini kafasında atmıştır. 1922’de bu iki bilim adamı ile Psychologische Forschung dergisini Geştaltçı psikoloji anlayışının yayın organı olarak kullanmış, yaymıştır. 1929’da Frankfurt Üniversitesi’ne profesör olmuş, bu süreçte isepsikoloji ile ilgilendiği kadar matematik, felsefe ve mantıkla ilgilenmiştir. Bu dalların ana sorunlarını kendince belirlemiş çözümler üretip verimli olmaya gayret etmiştir. Bunların ve ilgisinin bir yansıması olarak çeşitli seminerler düzenlemiş ve bu alanlarda çalışan araştırmacıların da dikkatini çekmeyi başarmış, seminerleri yeterince ilgi görmüştür.

1993’te Hitler’in söyledikleri ile Almanya’da kalmak için bir sebep bulamamış ve Çekoslovakya’ya gitmiştir. New School For Social Research’ün davetli ile Wertheimer ABD’ye gitmiş; çalışmalarından ve araştırmalarından öğrendiği her şeyi ölene kadar bu yükseköğretim kurumundaki öğrenciler-araştırmacılar ile paylaşmıştır.

1910’lu yıllarda Wertheimer, hareketlerin gözler tarafından algılanması yani görsel algılama esnasında hareket eden nesnenin art arda sıralanmış değil halini değil de başka bir bütünün algılandığını idda etmiştir. Bunu şu örnek ile ifade etti: Hareket eden bir trene baktığınız zaman tek tek hareket eden vagonlar değil de ilerleyen bir tren görürsünüz. Phi Fenomeni şeklinde adlandırılan bu müthiş olgunun ortaya konulmasıyla beraber Wertheimer, arkadaşları ile keşfettikleri bu ve benzeri olgulara Gestalt Psikolojisi adını vermiştir. 12 Ekim 1943’te New York’ta hayata gözlerini yummuştur.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.