Pazartesi Sendromu Nedir?

Pazartesi Sendromu Nedir?

Pazartesi günü, dünyadaki zamandan haberdar olan her insan için haftanın ilk günüdür diyebiliriz. Bazı farklar olsa da bahsi geçen pazartesi sendromu, adını haftanın ilk gününden aldığı için ilk gün sendromu olarak da adlanırılabilir. Hafta sonu; çalışan, okuyan yani bir işi, meşguliyeti olan hemen hemen herkes
için yedi günlük süreçteki iki günlük tatildir. Ve insanlar iki gün dinlendikten sonra tekrar zorunda oldukları işlerine, sorumluluklarına dönmekte zorluk çekerler. Tekrar kalabalığa, ciddiyete, trafiğe dönmek istemezler. Her pazartesi yoğun ve yorgun geçecek bir haftanın başlangıcıdır. Hatta kimi zaman cuma gününden bile pazartesi günü işe dönmenin stresini yaşarlar. Bu yüzden her ne kadar pazartesiyi ilgilendiren bir sendrom olarak düşünülse de, pazartesi günü işe başlamanın sıkıntısını akla düşürür.

pazartesi

Aslında iyi dinlenilmiş bir haftasonu bu sendroma iyi gelebilir, geçirebilir diye düşünebilirsiniz. Lakin pazartesi sendromu yorgunluktan ya da bıkkınlıktan oluşmaz. Hiçbir insanın tatilini bitidikten sonra işe dönmesi kolay değildir. Pazartesi sendromu genelde pazar akşamı başlayan ve bunun düzenli şekilde tekrar eden halidir. Sendromların hepsi insan sağlığına, bedenine olmasa da zihnine zarar verir. Bu zihinsel yorgunluğu sendrom dolayısı ile oluşturan insan, üstüne bunu bir de her hafta her hafta tekrarlayınca iyice bıkkınlık getirici bir hal alır ve işinden soğur. Bu soğuma da sendromun her hafta başında baş göstermesine neden olur.

Pazartesi Sendromundan Nasıl Kurtuluruz?

pazartesi

İşinden, kendinden, performansından memnun olan insanın bu sendromu yaşaması elbett pek olağan bir durum değildir. Bu sendromdan kurtulmak, bıkkınlık yaratan ruh halinden çıkabilmek için insanın önce kendiyle mutlu olması, kendini sevmesi gereklidir. Kendi içinde bir sorun yaşamayan, mutlu olan insanın dışardaki insanlarla da derdi olmaz. Psikologlardan bazıları ise bundan kurtulmak yerine fırsata dönüştürelim fikrini ortaya atmıştır. Her hafta başında üzülmek ve depresif takılmak yerine yeni haftanın verdiği bilinmezlikle mutlu olmak kast ettiğim şey. Acaba bu hafta başıma neler gelecek? Kimlerle tanışacağım? Projem başarılı olacak mı? Sınavım iyi geçecek mi? Bu gibi heyecanları yaşamak pazartesi gününü ve işe dönüşü dert etmekten çok daha iyi gelecektir ruhunuza.

Özetleyecek olursam aslında pazartesi gününün nasıl geçeceği tamamen sizin elinizdedir.Bu güne sendrom olma şansını sizden başkası vermiyor. Pazartesi gününün de salı gününden farklı olmadığını düşünerek kendinizi rahatlatmanız, sendromu yaşayıp ileri giderek işinize, evinize, arkadaşlarınıza yansıtmanızdan daha kötü olamaz bence. Bunun için neredeyse tüm psikolojik rahatsızlık ve sendromlarda olduğu gibi ilk başta bunu kendi kendinizi mutlu ve telkin ederek atlatmanız hem sizin için hem de işiniz için daha iyi olacaktır. Eğer tek başınıza atlatamıyor, pazartesi sendromunun ruh halinden çıkamıyorsanız yine tüm sendromlarda oluğu gibi daha ileri boyuta geçmemesi ve sizi hayattan soğutmaması için psikolojik yardım faydalı olacaktır.

psikolojizm.com

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.