Psikolog ile Psikiyatr Arasındaki Fark Nedir?

Psikolog ile Psikiyatr Arasındaki Fark Nedir?

Psikolog ile psikiyatr arasındaki farkı anlamak için öncelikle psikoloğun ve psikiyatrın tanımını yapmak gerekiyor.

Psikolog Nedir?

Psikoloğun kelime anlamı “ruh bilimci”dir. Psikologlar zihin ve ruh terapisi dediğimiz terapileri toplum, her ne kadar psikiyatrın yaptığını düşünse de bu psikoloğun görevidir. Bunun yanında psikoloğun tek görevi konuşmak değildir. Psikolog, insanlardan hayvanlara kadar uzanan geniş bir araştırma yapma alanına da sahiptir. Yaptığı araştırmalar ile yeni bir hastalığı bulup isimlendirebilir ya da varolan bir hastalığı derinleştirip açıklık getirebilir. Özetleyecek olursak psikologlar yalnızca hastalara terapi uygulayıp konuşmakla kalmaz, çeşitli araştırmalar yaparak psikoloji dünyasına da katkı sağlar.

Psikologlar kimseyi yargılamazlar. Aksine hastanın sorunlarını dinler ve sorunlara empati kurarak çözüm arar. Çözüme ulaşamadığı yerlerde ise alternatif yardımlar ile hastayı güvende hissettirir. Bireyler genelde sorunlarını, sıkıntılarını, problemlerini arkadaşlarına ya da ailesine yani çevresine yansıtmaz
ve anlatmazlar. Bunun nedeni kimi zaman tepkilerinden çekinmeleri ya da kendilerini yargılayack olmaları olabilir. Fakat psikolog en objektif şekilde yorum yapar ve hastaya hasta gibi yaklaşır. Kişisel bir bağ kurmamakla beraber hastayı anlar. Ön yargılı yaklaşmaz.

psikolog

Psikiyatr Nedir?

Psikiyatrın kelime anlamı “ruh doktoru”dur. Psikiyatri tıpın bir dalıdır. Zihinsel ve davranışal olarak insanların sorunlarının üzerine çalışmalar yapar. Her ne kadar psikoloji ile ilgili sansak da psikiyatr daha çok beyin ile ilgili sorunlara çözüm üretir. Bu beyin sıkıntıları halk dilinde ruh hastalığı olarak
da adlandırılır. Akıl ya da ruh hastası dediğimiz insanlar bunu davranışları ile dışa vurur. Psikiyatr dediğimiz kişi ise bunun teşhisi ve tedavisi ile ilgilenir. İnsanların tüm davranşlarının bir açıklaması olduğuna inanırlar. Özellikle de davranışları olumsuz ve toplumun yaşamını kötü etkileyecek bir
kişi ile karşı karşıya kalırlarsa çeşitli çözümler, ilaç tedavisi ve akıl hastanesi yöntemi ile halletmeye çalışırlar. Çoğunlukla “deli” diye adlandırdığımı bu insanlarla ilgilenmek hiç de kolay değildir. Ve bu zorluk karşısında psikiyatrlar birde çözümlerini bilime dayandırmak zorundadırlar. Bu yüzden psikiyatrlar saygı duyulası doktorlardır.

Aradaki Fark

psikolog

İki meslekde de insan ve insanın ruhsal durumu ile ilgili çalışmalar yapıldığı için fazlasıyla birbirine girmiş bu iki mesleği şöyle ayırt edebliriz:

Öncelikle psikiyatr ile psikolog tamamen farklı fakültelerde eğitim görüp farklı dersler alırlar. Psikologlar farmakoloji dersi almadıkları için ilaç yazamazlar. Psikiyatrlar ise daha ağır vakalar ile ilgilendikleri için genelde ilaç kullanırlar.

Psikologlar dört sene okuduktan sonra uzman olmak için yüksek lisan yaparlar. Ancak psikiyatrlar mezun olduktan sonra psikiyatri üzerine uzmanlık eğitimlerini tamamlarlar. Psikolog, hastası eğer konuşarak halledilemeyecek düzeyde bir ruhsal bozukluk yaşıyorsa psikiyatriden yardım alabiliyor, psikiyatri ise hafif bir hastalık, duygu-durum bozukluğu yaşayan bir hasta ile karşı karşıyaysa psikoloğa yönlendirebiliyor.

 

psikolojizm.com

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Psikolog ile Psikiyatr Arasındaki Fark Nedir?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.