Psikoloji İş İmkanları

Psikoloji iş imkanları başlığını inceleyecek olursak psikologluğun ülkemizde ne kadar ulaşılabilir bir meslek olduğunu da görmüş oluruz. Alt başlıkları ile beraber hayatın her alanına yayılan psikoloji, insanlar için iş imkanı, istihdam sağlayan da bir bölüm. Klinik psikoloji, sosyal psikoloji, deneysel psikoloji, bilişsel psikoloji gibi daha birçok alanda iş imkanı sağlayan psikoloji, hayatın yerinde karşınıza çıkacak bir bölüm.

Bunun yanı sıra kaynaklara ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması ile birlikte psikoloji ile ilgili birçok bilginin ve geçmişte olsa asla elde edemeyeceği kaynakların kopyalarına ulaşan insan, psikolojiyi kendine yakın görüyor ve ilgi duyuyor. Tıp ve psikiyatriden daha yoruma açık bir bölüm olması ile de bu ilgi artıyor ve herkes yorum yapar hale geliyor. Tıp okuyamayan psikoloji yazıyor. Psikolog olmak isteyip eşit ağırlık yapamayan da psikiyatri bölümüne sayısaldan yöneliyor. Artık açık öğretim imkanı ile de verilen bölüm dersleri, psikoloji iş imkanları konusunda insanlara daha çok bilgi ve alan sağlıyor. Açıkta kalan mezunlar olmasa psikoloji iş imkanları ile insanlığa katkı sağlayan bir bölüm.

Psikoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Psikoloji mezunları, hemen hemen her sektörde kolaylıkla iş bulabilir. Örneğin; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, çocuk yuvaları, kreş ve huzurevleri, okullar ve ıslahevleri, adliyeler…

Tabii ki her iş sektörü gibi psikoloji de, kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisinin ortak özelliği ise; başlar başlamaz yüksek bir ücret almıyor olmanızdır. 4 yıllık bir bölüm olsa da yüksek ücret için diğerlerinden daha üstün olmanız gerekmektedir.

Genelde psikologlar, insan beyninin çalışmasıyla ilgilenir. Bunun yanı sıra birey ve toplumun ilkeleri ile ilgilenirler. Psikolog olarak bazen bir laboratuvarda beyinle ilgili deneyler yapabilirsiniz. Bazense bir aile polikliniğinde yaşam koçluğu yapabilirsiniz.

Özetle psikoloji mezunlarının yapacağı işler; uzmanı olduğu alt dal, tecrübe, bulunmak istediği ortam gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir.

psikoloji iş imkanları

Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden biri de psikologluktur. Psikolog olabilmek için öncelikle tıpa olan yakınlığı ve psikiyatrinin aksine sayısal değil de eşit ağırlık ile girilebilen bir bölüm olması nedeniyle artık öğrenci dostu dediğimiz, joker sayılabilecek, Fen-Edebiyat fakültesi psikoloji bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Geçtiğimiz aylarda açık öğretim ile de psikoloji okunabileceği haberi yayımlanmıştı. Bu yeni madde kılavuza eklenmiş, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi toplam da 1200 kontenjan ile psikoloji eğitimine 2020-2021 eğitim öğretim yılında başlamıştır.

Bu da demek oluyor ki, psikolog olmak için örgün öğretim dışında alternatifler oluşturulmuştur. Bölümün niteleyiciliğini sarssa da birçok kişi için sevindirici ve umut vadedici bir haber olmuştur. Fen-Edebiyat fakültesi psikoloji bölümüne gitmek, yine de akla gelen ilk yoldur. Bu bölümü açık öğretim ya da örgün şekilde okumak psikolog olmak için yeterlidir. Ancak psikoterapist olmak için süpervizyon eğitimi gerekmektedir. Psikolog olmak günümüzde kolaylaşmıştır diyerek hakkını vererek lisans ve lisans üstü eğitimini tamamlayan psikologlara haksızlık etmiş olsak da kendini “yaşam koçu”, “sosyal danışman” ilan eden “biliçsiz” psikologlara haksızlık etmiş sayılmayız.

Kimler Psikolog Olabilir?

Türkiye mevzuatına göre psikoloji ile ilgili bir eğitim kurumda PDR veya psikoloji lisansı tamamlamanız gerekmektedir. Basitleştirmek gerekirse bir psikoloji üniversitesinde okumanız yeterlidir.

Türkiye’de birçok psikoloji bölümü olan okul bulunmakta. Bu okullardan birkaçı şunlardır;

psikoloji iş imkanları

– İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

– KOÇ ÜNİVERSİTESİ

– BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

– ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

– İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

– ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

– TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

– YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

– BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

– KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

– HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

– İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

– İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

– İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

– İBN-İ HALDUN ÜNİVERSİTESİ

– TED ÜNİVERSİTESİ

– MEF ÜNİVERSİTESİ

– ANKARA ÜNİVERSİTESİ

– BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

– ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİVERSİTESİ

– İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ

– ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

Tabii ki örgün eğitimle psikolog olmak zorunda değilsiniz. Birçok kurum uzaktan psikoloji eğitimi de vermektedir.

Pedagog Nasıl Olunur?

Pedagogluk bir psikoloji mesleği olmakla beraber anlamı pek bilinmemekte. Pedagoji kelimesi, çocuk ve eğitim ( Yunanca ) kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur. İnsanların hataya düştüğü yer ise tam olarak burasıdır. Pedagoji, Türkçe’de eğitim anlamına gelmektedir. Yani pedagoji sadece çocukların eğitimi ile değil, yetişkinlerin ve ergenlerin eğitimi ile de ilgilenmektedir.

Pedagog olmak Türkiye’de maalesef ki kolay değil. Çünkü 1982 yılında pedagoji bölümü eğitimden kaldırıldı. Eğer pedagog olmak istiyorsanız; ya yüksek lisans yapmalı yada yurtdışında eğitim görmelisiniz. Ayrıca psikolog mesleği ile sıklıkla karıştırılan psikiyatri uzmanları da mevcuttur. Psikiyatrist ve psikolog arasındaki farkı öğrenmek için;
Psikolog ile Psikiyatri Arasındaki Fark Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Türkiye’de Kaç Psikolog Var?

Psikoloji, açık öğretim ile de okunur hale gelmesi ile birlikte talep gören bir bölüm olmuştur. Yapılan araştırmalara göre 20 bin ila 100 bin arasında sıralama yapan öğrencilerin %95’i psikoloji bölümünü tercih listesine eklemektedir. Psikoloji joker bölüm derken kast ettiğimiz şey aslında tam olarak bu. Ulaşılabilir olması ile talep görmüş, ardından da yığılmalar olmuştur. Şu anda ise alanda 50 bin psikolog var. Ancak ülkemizde yeterince iş imkanı yok.

Psikoloji bölümünü bitirdikten sonra işsiz kalıp kasiyer, satış sorumlusu, özel personel, kurye olan binlerce mezun var ne yazık ki. Bunun çözümü belki de en başta sistemde hata yapmamaktı. Her ilçeye üniversite açmamaktı. Artık bu sorunun üstesinden gelmek zor. Günümüzde hala psikoloji bölümünden her yıl 3 bin ila 5 bin arasında mezun veriliyor. Bu mezunların çoğu iş bulamıyor. İmkanı olan şanslı psikologlar ise kendi özel kliniklerini açıyor. Birçok psikolog, bu yersiz ve niteliksiz psikoloji mezunu “psikolog” artışından rahatsız görünüyor. Sebebi ise açık: Niteliksiz eğitim, yani açık öğretim mezunları, halkın sağlığı konusunda endişe yaratıyor. Bu endişenin sona ermesi ve halkın da gönül rahatlığı ile psikoloğuna güvenerek bu hizmetlerden faydalanması için eğitimin ve psikolog artışının kontrol altına alınması şart gibi görünüyor.

Psikoloji Mezunları İşsiz Kalır Mı?

Psikoloji bölümü okumak isteyenler veya okuyanların kafalarını kurcalayan en büyük soru budur: ” Psikoloji Mezunları İşsiz Kalır Mı? ” Bu sorunun cevabı tabii ki de size bağlı. Kendini geliştirmiş, yabancı dil bilen, öğrenmeye açık olan psikoloji öğrencilerin işsiz kalması imkansız. Fakat şöyle bir gerçek de gözlerden kaçmamalı. Artık kamuda iş bulmak çok zor!

Kamuda iş bulmanın zor olması sizi hayal kırıklığına uğratmamalıdır. Çünkü hemen hemen her psikoloğun kendi kliniğini açtığını görebilirsiniz. Psikoloji bölümünden mezun bir gencin, yapması gereken en mantıklı hareket yurtdışına kaçmaktır. Yurtdışında birkaç sene çalışıp, döviz biriktirdikten sonra gelip Türkiye kendi klıniğinizi açabilirsiniz. Böylece çok çok yüksek ücretler kazanmanız mümkün.

Yani bu sorunun cevabını özetleyecek olursak;

Tamamen size bağlı.

psikoloji iş imkanları

Psikologların Çalışma Alanları Nelerdir?

Psikolojinin alt alanı çok olduğu için çalışma alanı da ülkemizde çeşitlidir. Klinik psikoloji, sosyal psikoloji, deneysel psikoloji, bilişsel psikoloji, gelişim psikolojisi, sağlık psikolojisi, endüstri ve örgüt psikolojisinin yanı sıra çok alt dalı bulunmaktadır. Bu alt dallarla beraber psikolojinin iş imkanları da çeşitlilik göstermiştir. Sağlık, akademik, eğitim-öğretim, danışmanlık merkezleri, okullar, huzurevleri ve daha birçok yerde çalışabilen psikologların seçeneği görüldüğü üzere diğer mesleklerde olduğundan daha çoktur. Kamuya hizmet veren daha pek çok yerde çalışabilmektedirler.

Cezaevleri, ıslah evleri, anaokulları, hastaneler, rehabilitasyon merkezlerinde de psikolog ve psikiyatri hizmeti verildiğinden psikologlara ihtiyaç artmış iş imkanı sağlanmıştır. Fakat mezun yığılması görülmeye başlandığından beri bu alanlarda da çalışmak neredeyse, torpil ve öze klinik dışında, imkansız hale gelmiştir. Yine de emeklilik, yeni açılan kamu kuruluşları ve istifalar düşünülünce, ki istifa yok denecek kadar az, hala iş bulma imkanı olduğunu söyleyebiliriz.

Psikoloji Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

4 yıllık bir üniversite eğitiminin ardından, sıra iş bulmaya gelir. İş ararken psikologların en merak ettiği konu ise maaşlardır. Bu konuda insanların büyük çoğunluğu yanılgıya düşer. Çünkü psikolog maaşları sanılandan çok daha düşüktür.

2020 yılında açılanan veriler ışığında;

– Genellikle çalışma şartlarının daha rahat olması sebebiyle tercih edilen kamuda, maaşlar oldukça değişkendir. Çocuk sahibi olmayan, yeni başlamış bir
psikolog; yaklaşık 4,500tl maaş alır. Bu ücret çocuk sayısı ve kademe ile 7,500tl’ye kadar yükselebilir.

– Özel hastaneler ve kliniklere bakıldığında, durumun oldukça farklı olduğu görülebilir. Genellikle deneyimin göz önünde bulundurulduğu özelde maaşlar
4,000tl‘den başlar. Bu hastane ve kliniklerde maaşların 15,000tl’ye yükseldiği bilinmektedir.

– Yüksek lisans yaparak uzman psikolog olmuş kişilerin maaşı ise oldukça yükselir. Yüksek lisans eğitimini tamamlamış bir psikolog 7000tl ile kolaylıkla iş
bulabilir. Bu maaşın 15,000tl’ye yükselmesi ise çok da uzun sürmez.

– Psikologların bir diğer iş imkanı ise; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumlarıdır. Bu kurumlarda maaşlar genelde 5,000tl ile başlar. Uzman
veya uzman yardımcısı psikologların alacağı maaş ise 10,000tl’ye varabilir.

– Ayrıca kariyer.net sitesinde yer alan ankete göre; psikologlar ortalama 3,350tl kazanmaktadır. Anket linki

Yine kariyer.net sitesinde yer alan ankete göre;

– Psikolojik danışmanlık maaşları 3,250tl
– Psikoterapist maaşları 7,690tl
– Dil ve konuşma terapisti 6,120tl
– Klinik psikolog 4,250tl lira ortalama maaşını almaktadır.

Daha Fazla Psikoloji İçin TIK TIK

Kaynakça:

1

2

3

4

https://www.psikolojizm.com/psikolog-ile-psikiyatr-arasindaki-fark-nedir/

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

macit

Taha Macit, makale yazarı; seo danışmanı ve web master

Psikoloji İş İmkanları” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.