Radyofobi Nedir?

Radyofobi, kişinin yapay radyasyon dalgalarından ve X ışınlarından; kimi zaman cahillik, kimi zaman travma ile korkmasıdır.

Radyofobi hastalığını genellikle hastane temizlikçileri, çernobil mağdurlarında sıklıkla görürüz. Tabii bu genellemenin yanı sıra; radyoaktif kirliliğin en minimal olduğu yerleşim yerlerinde de görülmesi mümkündür. Genelde yorgunluk, uyku ve duygu durum bozuklukları, bozulmuş hafıza ve konsantrasyon, kas  veya eklem ağrısı gibi birden fazla açıklanamayan fiziksel semptomla kendini gösterir.

Çernobil Vakası ve Radyofobi

Radyofobi vakalarının çok yüksek bir bölümü Çernobil’den sonra görülmüştür. Öyle ki radyoaktif patlama sonrası ortalama yaşam süresinin 58 yıla düşüşü gerçekleştirmiştir. Asıl şaşırtıcı olan ise ölüm nedenlerinin kanser değil de alkolizm, depresyon veya intihar olmasıdır.

Depresyon makalemizi okudun mu?

Kazanın ardından oluşan bir diğer sorun da peş peşe gelen kürtajlardı. Vakadan etkilenenler, gazetelere güvenmediklerini söyleyerek çocuklarının hasta doğacağını iddia etti. Yunan halkı birkaç haftalık bebeklerini kürtaj ile aldırmalarıyla gündeme geldi. Kaza senesi doğurganlık oranı tahmin edilemez derecede azaldı.

Radyofobi hastalığını tetikleyen bir diğer vaka ise Castle Bravo deneyiydi. İsmini, deneyi gerçekleştiren Castle Bravo’dan alan nükleer deney; beklenmedik derecede nükleer serpintiye yol açtı. Deney sonrasında yakınlarda balık tuta bir balıkçı radyasyondan aşırı derecede etkilenirken, Castle Bravo da göz altına alındı.

ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ıı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı  ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ııı ı ı ıı  ı ıı ı ı ı ı ı  ı ı ıı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı

Kaynakça:

1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

macit

Taha Macit, makale yazarı; seo danışmanı ve web master

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.