Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Renkler, insan psikolojisini etkileyen birçok faktörden biridir. Psikolojiyi etkileyen birçok faktörün bulunması insan psikolojisini daha da değişken hale getirmektedir.

Davranış ve düşünce yapımızın yansıması olan psikoloji insanların yetiştiği ortamdan, coğrafyadan, kitaplardan hatta renklerden dahi etkilenebilme potansiyeline sahip bir yapıdır.

Her renk, hem duygusal hem de psikolojik tepkilerle bağlantılıdır. Dolayısıyla renklerin insan psikolojisindeki etkisini ve anlamını bilmek, renk seçimimizde çok daha yardımcı olacaktır.
Renklerin insan psikolojisine olan etkisi hayatımızda oldukça kullanılmaktadır. Mesela bir restoran açacaksınız mavi ve yeşil ağırlıklı renklerden uzak durmak isteyebilirsiniz çünkü bu renkler insanları sakinleştirir ve rahatlatır. Tercihiniz parlak sarı veya turuncu ağırlıklı renklerden yana olacaktır. Çünkü bu renkler iştah açıcı özelliğe sahiptirler. Bugün büyük fast food restoranları bu renklerden yararlanarak müşterilerin dikkatlerini çekmeyi hedeflemektedir.

renkler

Renkler ve Anlamları

Kırmızı renk insan psikolojisinde, dikkat çekici bir etki bırakır. İştah açmakta da etkili olan bu renk sevginin hatta aşkın temsilcisidir. Çok etkili olduğundan dolayı markalar tarafından çok tercih edilmez. Kızgınlığın ve öfkenin simgesi olan bu renk kırmızının negatif etkileri arasında gösterilebilir.

Yeşil rengin insan psikolojisi üzerindeki etkisi, insanı sakinleştirmek, ferahlatmayı sağlamaktır. Tazeliği, pozitifliği ve doğallığı simgeler. Kitap okuyor veya ders çalışıyorsanız yeşil renk kullanmak çalışmanızı kolaylaştıracaktır. Bu kadar pozitif anlamının yanında, yeşil renk, negatif olarak da kıskançlığı ve suçluluğu temsil eder.

Mor renk, yaratıcılığı, asilliği, duygusallığı ve bereketi temsil eder. İnsana sakinliği ve sanatkarlığı çağrıştırdığı için lüks markalar tarafından en çok tercih edilen renktir. Mor rengin negatif yönü ise insanlarda güvensizlik duygusunu uyandırmasıdır.

Sarı rengin insan psikolojisi üzerindeki bıraktığı iz, parlak ve enerjik olmasıdır. Sarı pozitifliği, neşeyi, enerjiyi ve mutluluğu temsil eder. Restoranlar tarafından tercih edilir, çünkü iştah açıcı etkiye sahiptir.

Gri renk, sadeliğin, şıklığın ve tarafsızlığın rengidir. Modern teknoloji şirketleri tarafından genellikle tercih edilen bir renktir. Tasarımcılar griyi kullanmayı sever çünkü diğer renlerin daha güzel görünmesini sağlar. Kasvetli ve boğuk bir havası olması, grinin insanlar üzerindeki negatif etkileri arasında gösterilebilir.

Turuncu rengin insan psikolojisinde, arkadaşlığı, başarıyı ve güveni temsil eder. İnsanların üzerinde baskı kurmadan, abartmadan, güzel bir enerji yaymak amacıyla kullanılır. Kitap okurken örneklerin altını çizmeniz, akılda kalıcılığı arttırır.

Pembe renk, romantik ve narin bir renktir. Aynı zamanda pembe rengin sakinleştirici etkisi vardır. Araştırmalar sonucu pembenin insanların duygularını yumuşattığı ortaya çıkmıştır. Mavi renk insan psikolojisinde sadakati ve güveni simgeler. Eğer iş görüşmesine gidecekseniz mavi renk kullanmak nokta atış olacaktır. Mavi renkle yazılan yazılar insanların akıllarında daha kalıcı bir etki yaratmaktadır. Renklerin en asili olan siyah, gücün, zarafetin ve otoritenin rengidir. Gizemin ve kötülüğünde rengi olan siyah lüks markalar tarafından oldukça tercih edilir.  ıı ı ı ı  ıı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı  ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı  ıı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı ıı  ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı

Psikolojizm.com

Kaynakça: 1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

macit

Taha Macit, makale yazarı; seo danışmanı ve web master

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.