Sefiller Kitap İncelemesi

Sefiller, 1862 yılında Victor Hugo’nun yazmış olduğu beş ciltlik başyapıttır.

Sefiller Kitap Konusu

Sefiller, canından çok sevdiği kız kardeşinin çocukları için ekmek çalan, ardından 5 yıl mahkum edilen Jan Valjean ile polis müfettişi Javert arasında geçenleri anlatan bir öyküdür.

Jan Valjean, somun ekmek çaldığı için kürek cezasına mahkum edilir. Kaçma girişimlerinden dolayı bu ceza 19 yıla çıkar. Yıllar sonra serbest bırakılan Valjean, topluma karşı büyük bir kin beslemektedir. Sefalet içerisindeyken “D” kasabaına gider ve burda gördüğü piskopos desteğinden sonra bir aydınlanma yaşar. Bunun nedeni ise psikoposun ona çok iyi davranmasıdır. Yıllar boyu her türlü kötü muameleye maruz kalan Jan Valjean bu iyilikler karşısında çok mutlu olur.

Lakin bu kısa sürer çünkü Valjean psikoposun iyi haline karşılık onun gümüş yemek takımlarını çalar. Ancak polis onu bulduktan sonra psikopos ile yüzleştimek ister. Psikopos her şeye rağmen obu takımları ona hediye ettiğini hatta şamdanı unuttuğunu söyler. Bunun üzerine Jan hayatına yeniden başlayacağına ve dürüst bir insan olacağına dair psikoposa söz verir. Fransa’da küçük çaplı mücevher imalatçılığı yapmaya başlar. Kısa sürede geçmişini halktan gizleyerek onların güvenini kazanır ve belediye başkanı seçilir.

sefiller

Ne yazık ki Valjean’nın geçmişini gizlemesi dikkatlerden kaçmaz. Polis müfettişi Javert bir hırsızlık olayından başlayarak “D” kasabasında gerçekleşen hırsızlık olayına kadar ulaşır. Javert Valjean’ı tutuklayacaktır ancak isim karışıklığından dolayı aynı isme sahip başka birini tutuklar. Bu olayın ardından Javert Jan’dan özür diler ve istifa verir ancak istifası kabul edilmez. Her şeye rağmen Valjean’nın ahlakı böyle bir haksızlığa göz yummaz ve telim olur. Bir gün yattıktan sonra kaçar.

Teslim olmadan önce helal para diye sakladığı paralarını alır ve fahişe Fantina’nın kızı Cosette’i bulup onunla bir manastıra yerleşir. Manastırın bahçıvanı olarak işe başlar. Cosette’i de bir rahibe okuluna gönderir. Javert ortalarda yoktur ve Jan güvende olduklarını düşünür. Yıllarca böyle yaşadıktan sonra
Cosette genç ve güzel bir kız olmuştur.Cosette babası Napolyon’un ordusunda subaylık yapmış olan Marius’a aşıkolur. Jan gibi bir sosyalisttir Marius da. Cosette ile Marius Paris’e taşınır ve Jan ile gizli gizli mektuplaşmaya devam ederler. 1832’de Paris’te sosyalist ayaklanmaları başlar. Marius ve arkadaşlarının yanı sıra Jan da bu ayaklanmalara dahil olur. Bu olaylar yaşanırken Jan ile Javert tekrar karşı karşıya gelir. Jan, Marius ile Javert’in hayatını kurtarır. Javert de Jan’ı tutuklamaz. Bunun üzerine Jan bu fırsattan yararlanıp Javert’i öldürmez. Javert hiç olmadığı kadar şaşkındır çünkü ilk kez kanunlara uyan bir vatandaş yerine değişim geçiren bir suçlunun daha iyi bir insan olabileceğini düşünür. Jan’ı tutuklamak yerini kendini öldürür.

Marius yaralanır ve Valjean onu kurtarır. Kendisini kimin kurtardığını bilmemektedir. Cosette’nin Marius’u gerçekten sevdiğine inanır ve onları rahat bırakır. Marius hayatını kurtaran kişinin Valjean olduğunu anlar ve Cosette ile birlikte ölüm döşeğinde iken yanına koşarlar. Yıllar önce psikoposun ona verdiği şamdanı bu iki gence armağan eder. sefiller sefiller sefiller ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ıı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ıı ı  ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı   ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ıı  ı ı ı ıı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Sefiller Kitap İncelemesi” konusunda Bir Fikir

  1. en begendiğim kitap, ergen kitapları okuyacağınıza bu kitabı okuyun pişman olmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.