Sigmund Freud Kimdir? Sigmund Freud Hayatı ve Ölümü

Sigmund Freud 6 Mayıs 1856’da Moravia’da (Çekya) doğdu. Sigmund 4 yaşındayken ailesiyle birlikte Viyana’ya taşındı. Lisede Latince, Fransızca, İngilizce, İbranice, İspanyolca ve İtalyanca öğrendi. Freud 1873’te tıp fakültesine gitmeye başladı. İlk başlarda klinik uygulamadan ziyade laboratuvara ve tıbbın bilimsel tarafına çekildi.

FREUD’UN ÇALIŞMALARI

Freud, 24 yaşında doktora derecesini aldı. Beyin anatomisi ve nöropatoloji uzmanı Dr. Theodor Meynert’in psikiyatri kliniğinde asistan olarak çalışmaya başladı. 1884 kokain üzerine bir inceleme yaptı. Viyanada kendi kliniğini kuran Freud histeri (Psikonevrotik bozukluk) üzerine çalıştı.Breuer’in öğretilerinden sonra hipnoz tekniğini histerik hastaların tedavisinde kullandı.Freud,Breuer tedavisine ‘katarsis’ adını verdi.Freud hastalarını özgürce konuşmaya teşvik etti.

Daha sonraki yıllarda insan zihni ve cinselliğini daha derinlemesine araştırdı.Cinsellik teorisi büyük bir yankı uyandırdı, akademisyenler ve eleştirmener tarafından çok fazla tartışma ve şüphecilikle karşılandı.1902’den sonra Freud,psikanalitik bildirilerinin sunulması ve tartışılması için bir grup meslektaşını topladı.Bu psikanalitik hareketin başlangıcıydı.Freud ile İsviçreli psikiyatristler Eugen Bleuler ve Carl Jungun önderliğinde ilk Uluslararası Psikanalitik Kongresi 1908’de Salzburg’da düzenlendi.

KIZI

Sigmund Freud ile Martha Bernays’ın evliliğinden dünyaya gelen 6 çocuğundan birisi olan Anna Freud babasının en önemli takipçilerinden birisi oldu. Psikanalizin önem kazanmasında önemli rol oynayan kişilerden birisi oldu.

ÖLÜMÜ

1923’te kendisine üst çene ve damak kanseri tanısı koyuldu. İlerleyen yıllarda 33 kez ameliyat olmak zorunda kaldı. Sürekli protez takmasından dolayı uzun süre konuşma ve yemek yeme sıkıntısı çekti.1938’te Nazilerin Viyana’ya girmesinden dolayı en küçük kızı Anna ile birlikte Londra’ya yerleşti. Ölümüne kadar çalışmalarına burada devam etmiştir.23 Eylül 1939’da Londra’da vefat etmiştir.

Freud, prensipleri gereği kişisel hiçbir özel belge, anı defteri bırakmamış hepsini yakmıştır. Bu sebeple, Freud’a dair en kapsamlı ve ilk bilgiler yakın dostu psikiyatrist Ernest Jones’un 1953’te yayımlanan Sigmund Freud’un Yaşamı ve Yapıtları adlı kitabı ile ortaya çıkarılmıştır.

Sigmund Freud Kimdir? Sigmund Freud Hayatı ve Ölümü” ile ilgili 1 görüş

  1. Pingback Bildirimi: CARL ROGERS KİMDİR? YAŞAMI - HAYATI CARLS ROGERS KİMDİR ? YAŞAMI -HAYATI - PSİKOLOJİZM

Yorumlar kapalı.