Sosyo Fobi Nedir?

Sosyo Fobi Nedir?

Sosyo fobi, yani anksiyete bozukluğu aynı zamanda sosyal fobi bozukluğu olarak da bilinen, bireyin topluluk içinde, sosyal olması gereken durumlarda diğer insanlar tarafından gülünç, çirkin, farklı, tuhaf veya utanç verici bulunmaktan korkması, kaygı duymasıdır. En sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Bu fobinin görülme sıklığı insanlarda %7 ve %12 arasında değişiklik göstermektedir. Kadınlarda karşı cinslerine oranla daha sık görülür. Yaş aralığı farklıllık gösterse de genellikle ergen ve gençlik dönemindeki bireylerde 13-20 yaş aralığında görülür. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’deki üniversitele öğrencilerinin %24’ünde sosyo fobi tespit edilmiştir.

Bu fobiye sahip kişiler eleştirilme, fark edilme, izlenme, yargılanma korkusu taşıdıkları gibi normal davranışlarının veya korkularının da anlaşılıp ortaya çıkmasından çekinirler. Dışardan bir insanın da korkularını anlamasından utanırlar. Gerçekleşmemiş ya da gerçekleşme olsılığı düşük olan laylar için bile günlerce, haftalarca endişelenip yaşanmasından korkabilirler. Çoğu zaman bu korku ve endişelerin yersiz olduğunu bilmelerine rağmen bunu yenemezler ve ellerinde olmadan endişelenmeye devam ederler. Üstesinden gelmek onlar için bir hayli zordur.

Sosyo fobisi olan insanların hiçbir zaman tek bir korkusu yoktur. Topluluk veya önemli gördükleri,kendi içlerinde büyüttükleri kişilerin karşısında konuşmaktan bir hayli çekinirler. Birçok hatta neredeyse tüm sosyal durumlara karşı korku duyarlar. Bu korkular başkalarıyla yemek yemek, birlikte yolculuk yapmak,
soru sormak, bir şeylerden bahsetmek, yanında teleonla konuşmak, umumi halka açık tuvaletleri kullanmak olabilir.

Sosyo fobi her ne kadar bir psikolojik rahatsızlık olsa da birçok psikolojik rahatsızlığın da temelini oluşturur. Depresyon heleki bu psiklojik rahatsızlıkların en tehlikelisidir. Küçük çaplı geçirilen bunalımlardan bahsetmiyorum elbette. Bizi sona sürükleyebilecek hatta intihara teşebbüse bile neden olabilecek türden depresyonlar. Bu kişi için çok tehlikelidir. Sosyo fobiyi atlatmak için zorlanmaksa bu durumu daha da tehlikeli hale getirir.

sosyo

Sosyal Fobinin Belirtileri Nelerdir?

-Kızarma ve kaslarda titreme,
-Çarpıntı,
-Titreme,
-Kaslarda gerginlik,
-Ellerde titreme,
-Boğazda kuruma görülmesi,
-Kafada hissedilen fazla basınç,
-Kekeleme,
-Terleme,
-Sosyal durumlardan veya fazla insan bulunan ortamlardan kaçınma,
-Ses titremesi,
-Midede veya bağırsakta görülen rahatsızlık,
-Çocuklarda bu belirtiler ağlama, ebeveynini rahat bırakmama ve ona yapışma veya ağır öfke nöbetleri şeklinde görülebilir.

Sosyo Fobi Nasıl Oluşur?

Bazı ırsi nedenlerden ya da seretonin eksikliği sonucu görülebilen sosyo fobi, bazen de küçük yaşta atlatılan travmalar sonucu oluşur. Bu gibi durumların oluşturduğu sosyo fobi nomalinden daha tehlikelidir çünkü tetikleyicisi vardır. Üstüne gitmek yerine uzman yardımı almak her zaman daha sağlıklıdır.

Yalnız bırakılan insanlarda da nadir de olsa sosyo fobi görülebilir. Bunun tedavisi daha kolaydır. Çevresinin yardımıya kişi tekrar özgüven kazanıp bunu atlatabilir. Bazen de sadece özgüvensiz insanlarda görülür bu fobi. Bu durumda da yapılacak en iyi şey yine özgüvenini arttıracak şeyler yaptırmaktır bireye. Onu kendine kanıtlamak bir nevi.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.