Steve Jobs Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

24 Şubat 1955 doğumlu Steve Paul Jobs, Apple Computer Inc’ın kurucu ortaklarındandır.

Bilgisayar endüstrisinin liderlerinden kabul edilen Jobs, Pixar Animasyon Stüdyolarını ve Next Computer’ı kurmuş, yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Apple firmasını yönetici iken zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalandı ve 7 yıl sonra öldü.

Steven Paul Jobs Hayatı

Green Bay, Wisconsin’de Amerikalı olan Joanne Carole Schieble ve aslı Suriye olan politik bilim profesörü Abdulfattah John Jandili’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kaliforniya’da Paul-Clara Jobs çifti tarafından evlatlık olarak alındı. Roman yazarı Mona Simpson, Steve’in öz kardeşidir.
Steve Jobs 1972 yılında Cupertino’da bulunan Homestead High School’dan mezun olduktan sonra Portland, Oregon’daki Reed College’e başvurdu, bir zaman sonra oradan ayrıldı.
1974 sonbaharında Steve Jobs Kaliforniya’ya geri döndü ve “Homebrew Computer Club”un toplantılarına Steve Wozniak ile katılma kararı aldı. Steve ve Wozniak, Atari Inc’de, kendi zamanlarının ünlü bilgisayar oyunu üreticilerinden de iş buldu ve oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. ABD’de satılan Cap’n Crunch’ların içinde bulunan düdükler, üzerinde ince değişiklikler yapılınca AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olarak bilinen 2600 Hz’i sesini verebiliyordu. 1974 yılında Wozniak ve Steve iş hayatına atılarak uzun mesafeli ve pahalı olan görüşmeleri bedava sağlayabilmek için “blue box” üretme kararı aldılar.
1976 yılına geldiğinde Jobs, Woziak ile Apple Computer C.’yi ailesinin garajında kurdu. İlk yaptıkları ev bilgisayarı “Apple I’dı ve tanesini 666.66$’a satıyorlardı. Steve ve Wozniak, 1977 yılında Apple II’yu piyasaya çıkardılar ve Apple II ev piyasasında önemli bir yer edindi, Apple’ın bilgisayar sektöründeki yerini sağlamlaştırdı. 1980 yılının Aralık ayında Apple Computer’ı halka açtı ve iyi değerlerle piyasaya girdi. Aynı yıl içerisinde Apple III’i piyasaya sürdüler fakat bir önceki model kadar etki yaratmadı. Apple her geçen gün ivmesini arttırırken şirketin genişlemesini sağlayabilmek adına yönetici aramaya başladılar. Steve, o zamanın Pepsi-Cola’nın CEO’su olan John Sculley’e; “Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun?” diyerek meydan okudu ve Apple’ın yeni CEO’su yapmayı başardı.
Aynı sene içerisinde teknolojik bakımdan gelişmiş olan fakat ticari bakımdan yetersiz olan Apple Lisa’yı piyasaya sundu.
1984 yılına gelindiğinde Macintosh piyasaya sunuldu. Mac’in geliştirilmesi Jef Raskin tarafından başlatıldı ve Xeroc PARC’da geliştirilen, ticarileştirilmemiş teknolojilerden esinlenildi. Macintosh’un yakaladığı başarı Apple’ın Apple II serisini piyasadan çekip yerine Mac ürünleri sunması ile devam etti.

Steve Jobs

Jobs’un Apple’dan Ayrılışı

Apple için ikna edici bir savunucu olan Jobs, eleştirilere bakıldığında düzensiz ve hırslı bir yönetici oluyordu. Şirket içinde oluşan bir kavga sonucunda Jobs, Sculley tarafından 1985 yılında görevden alındı ve dışarı atıldı. Fakat ölmeden 5 hafta öncesine kadar Apple Computer’in başkanlığını yaptı.

Jobs’un Apple’a Dönüşü

1996 yılında Apple, Steve’i kurduğu şirkete geri getirebilmek için NeXt’i 429 milyon dolara satın aldı. 1997 yılında Apple’ın geçici olarak CEO’su seçildi.
NeXt’i satın aldıklarından dolayı teknolojileri Apple ürünlerinde kullanılmaya başlandı. NexTSTEP’in geliştirilerek Mac OS X’in yazılması örnek olarak gösterilebilir. Steve’in yönetiminde Apple, iMac’i piyasaya sundu ve satışları inanılmaz bir şekilde arttı.
Steve Jobs, Apple’da yılda sadece 1 dolar karşılığında birkaç sene çalıştı, bu maaşı ona Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” rumuzunu kazandırdı.
Kazançlar inanılmaz bir şekilde artmaya başlayınca Jobs’un “geçici”liği kaldırıldı.

Jobs’un Apple’dan İstifası

Apple Computer’da bulunduğu CEO görevinden sağlık sorunları nedeniyle 25 Ağustos 2011 tarihinde ayrıldı ve CEO görevine Tim Crook geçti. Jobs vefatına kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak kalmaya devam etti.

Kaynakça: 1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Arkin Orhan

Arkın Orhan; motivasyon kategori editörü, tasarımcı ve öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.