Suç ve Ceza Kitap İncelemesi ve Rodya Romanoviç Raskolnikov

Suç ve Ceza Kitap İncelemesi ve Rodya Romanoviç Raskolnikov

Raskolnikov isimli karakterin buhranını anlatan Suç ve Ceza 1866’da Dostoyevski’nin olgunluk döneminde yazdığı büyük eselerden biridir. Toplumsal hataların ve yanılsamaların ortaya çıkarıldığı dünya klasiğidir.

Konusu

Rodya Romanoviç çok zorluk yaşamış yoksul bir gençtir. Hukuk öğrenimini Petersburg Üniversitesi’nde yarıda bırakmıştır. Herkesin kötü bulduğu ve kendisinin de nefret ettiği bir tefeciyi öldürüp hayatını yoluna koymaya karar vermiştir Raskolnikov. Bununla birlikte hem maddi problemleri çözülecektir hem de dünya bir parazitten temizlenecektir. Uzunca bir süre hesaplamalarını yaptıktan sonra kadının evine gider ve onu baltayla öldürür. Alonya ile birlikte her şeyden habersiz yaşayan ve bu sırada içeri giren üvey kardeşini de öldürmek zorunda kalmıştır.

 

raskolnikov

Onu kimsenin görmediğindn emin olmasına rağmen tedirgindir ve bunu beraber yaşadığı üç kadına da yansıtır. İlki annesi, ikincisi kız kardeşi Dounia ve Marmeladov isimli işsiz katibin kızı Sonia’dır. Raskolnikov onunla ara sıra oturup sohbet etmiş, buluşmuştur. Babasının ayyaşlığı yüzünden yoksulluk çeken ailesini kurtarmak için fahişelik yapmaya başlamıştır.

Rodya, öldürdüğü kadının evinden çaldığı şeyleri saklamıştır. Buna rağmen korkusu hala geçmemiştir. Ödenmemiş borçları yüzünden karakola çağırılan Raskolnikov, korkudan ve endişeden bayılır. Her katill gibi o da cinayeti işlediği yere geri döner. Burada komiserle tanışır fakat davranışları onu ele verir ve şüpheli konumuna düşer. Komiser Porfiry Petro viç zeki bir adamdır ve katilin o olduğuna emindir.

Sonunda Sonia’ya aşkını itiraf eder. Bununla yetinmeyip işlediği suçu da açıklar. Sonia inançlı bir kızdır ve onu polise itiraf etmesi için ikna eder. Raskolnikov suçunu itiraf ettikten sonra Sibirya’ya sürgün edilir. Sonia onun çıkacağı günü bekler. Ve Raskolnikov inançlı biri olarak yaşamını sürdürmeye devam eder.

raskolnikov

Alıntı

“Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!”

” Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.”

“Bir katilden daha cani insanlar gördüm. Umudumuzu öldürenleri gördüm.”

ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ıı ı ı ı  ı ı ı ıı ı ı  ıı ı ı ı ı ı ı ı  ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ıı  ı ı ı ı ı ı ıı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı  ıı  ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ıı  ı ı ı ı ıı ı ı ı ı ıı ı  ı ı ı ı ı  ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı  ıı ı ı ı ı  ı ı ı ı  ı ıı ı ı ı ı ı   ıı  ı ı ıı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı ı ı ı  ı  ı ı ı ı ı ıı ıı ı ı ı ı ıı ı ı ııı 

psikolojizm.com

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Suç ve Ceza Kitap İncelemesi ve Rodya Romanoviç Raskolnikov” konusunda Bir Fikir

  1. küçükken okuyup anladığımı sanıyordum, büyüyünce anlayamadığımı farkettim. güzel kitap tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.