Vadideki Zambak Kitap İncelemesi ve Felix

Vadideki Zambak Kitap İncelemesi ve Felix

Felix ve aşkını anlatan romanında Balzac, her zamanki gibi kır hayatını ve felsefi incelemelerini gözler önüne sermiştir.

Konusu

Felix, otoriter bir ailede yetişmiş, sevgiye yoksun büyümüş, kendi dünyasında yaşayan bir gençtir. Eğitimlerini Paris’te tamamlamasının ardından Tours’a döner. Günlerden bir gün katıldığı bir baloda gördüğü kadına aşık olan Vandennesse daha sonra kadınla tekrar karşılaşır. Tanışıp konuşurlar.

Henriette, huysuz bir kocaya sahiptir ve mutsuz bir evliliği vardır. Bu hayata karşın kocasına hala sadıktır. Felix, bu kadının güzelliğini kendi dininin ismi olan “Zambak” ile özdeşleştirir. Henriette’nin kişiliği çok güçlüdür ve Balcaz’ın tabiri ile kaliteli bir insandır. Bu ağırbaşlılık karşısında duygularını
bastırmaya ve Henriette’e arkadaşça davranmaya karar verir Felix. Henriette ise Felix’i çok sever ve ona büyük bir güven ile bağlanır. Yine günlerden bir gün Felix sarayda çalışmak için Paris’e gitmeye karar verir. Bu ayrılık ikisini de kötü etkileyecektir, biliyorlardır. Henriette, Felix’e yolda okumasını tembihleyip bir mektup verir. İçinde Felix’e olan aşkını anlattığı bir yazı vardır. Lakin bunu anne sevgisiymişcesine anlatır ve ona öğtürler vererek yol göterir.

felix

Bu iki yıllık ayrılık ikisini de çok derinden etkilemiştir ve uzun zaman sonra bir araya gelirler. Henriette’nin kocası çok ağır ve uzun bir hastalığa yakalanmıştır. Bu hastalık sayesinde Felix, Henriette ile daha da yakınlaşır, her ikisinin duyguları da daha da derinleşmiştir. Bir süre sonra ne yazıktır ki Felix yeniden Paris’e döner.

Felix Paris’te Lady Dudley adında bir kadın ile denk gelir ve tanışır. Onun yaşantısından ve gösterişli halinden etkilenir. Dudley’e aşık olduğunu sanır. Henriette bunu öğrenince hastalanır. Çünkü Felix ona aşık olmamıştır ve kızına eş olarak layık görür onu. Felix, Henriette’nin hasta olduğunu öğrenir öğrenmez Tours’a gelir. Ancak geç kalmıştır. Henriette, son nefesini verirken Felix’e olan aşkını itiaf eder ve onu affettiğini söyler. Ayrıca kızıyla evlenmesini vasiyet eder. Lakin kızı haklı olarak annesinin ölümüne neden olmuş bir herif ile evlenmek istemez. Bu olayların ardından Felix, Paris’e döner ve kendini

felix

bilime, politikaya, ekonomiye adar.

Alıntı

“Onun soğuk tavırları, yüreğimde sevgi bırakmamıştı.”

“…daha iyi anlamak için dudaklara henüz yalanın değmediği, bakışların henüz riyasız olduğu, insan zekasının dünyadaki oyunlara boyun eğmediği o güzel yaşı
aklınıza getirin.”

“…düşünce bakımından ihtiyarlamıştım. O kadar çok okumuş, o kadar çok düşünmüştüm ki hayatı yüksekten ve metafiziksel bir açıdan kavrıyordum.”

“Yaşanmamış ve unutulmamış acılar, ümitsizlik ve hüzünler bizim ruhumuzu bizimle sırdaş olan ruha bağlayan birer bağdan başka nedir ki aslında?”

“Hayat karşısındaki cahilliğimden utandığım için her türlü tehlikeyi göze almaya karar verdim.”

“Aşk, kendisi olmayan her şeyden dehşet duyar.”

“Durgun havalarda görülen, fırtınada da dalgaların etkisiyle parçalanıp kıyıya vuran şu deniz ürünleri gibi görkemli anılar gömülü ruhumun derinliklerinde.”

“…yeşermekte olan gençliğimi soldurdu.” 

ı ı ı ı ıı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ıı ı  ıı  ıı ı  ıı  ıı  ı ı ıı ı ı ı  ı ı   ı ı ıı ı ı ı ı ı ı ı  ı ı ı  ıı ı  ı ı ı ıı ı  ı ıı  ı ı ıı ı  ı ıı ı ı ı ı ı

psikolojizm.com

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Vadideki Zambak Kitap İncelemesi ve Felix” konusunda Bir Fikir

  1. Tam yağmur karsisinda ayak bas parmagini citlatirken okunacak kitaplardan, citlatmadan okumayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.