Zorba İnsan Psikolojisi

Zorba İnsan Psikolojisi

Zorba kişinin psikolojisini anlamak sanıldığından daha kolaydır. Çünkü hareketleri açık ve sıktır. Ütopik eylemlerde bulunmadığı için öngörülebilen davranışlar sergiler.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu tip davranışlar sergileyen bir bireyin psikolojisine normal demek doğru olmaz. Tabii bu davranışlar travmatik sebeplere bağlandığı gibi sebepsiz yere ya da fazla pohpohlanmaktan da ortaya çıkabilir.

Eğer bir kişi size sürekli kötü davranıyor, aşağılıyor, küçümsüyorsa bu sizin bir davranışınıza bilenmiş olduğu anlamına gelebilir. Fakat sadece sizden haz etmiyor ve sizi çevresinde istemiyor da olabilir. Ona bu güç gösterisini gösterme imkanı ve cesaretini veren ise sizden başkası değil. Onunla onun davrandığı
gibi ve alttan almadan konuşmaya ve umuramadığınızı göstermeye başlarsanız biraz daha çabadan sonra vazgeçecektir. Fakat dediğim gibi bu yalnızca keyfi bir tutumsa sonuçlanır. Eğer bilinçsizse ve geçmişte yaşadığı olaylar onu etkilemeye devam ediyorsa bu çok farklı şekilde yorulabilir.

zorba

Geçmişte şişman olan birinin zayıfladıktan sonra fazla kilolu insanlara iyi davranması beklenir ancak aksine kendi geçmişine savaş açan birey, ne kendine, ne size, ne de geçmişine saygı duymaz. Bir nevi aşağılayarak bu durumu reddeder. Artık zayıf olduğunu kendine tekrar tekrar hatırlatmış olur. Hatta bu durum telkin aracına bile dönüşebilir. Ki öyle bir durumdan dönüş oldukça sancılıdır. Psikolojik destek travmayı atlatmak için şarttır.

Eğer zorba birinin tacizlerine uğruyorsanızönce arkadaşları sonra ailesi ile iletişime geçip travmatik kişilik olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer keyfi ise arkadaşça davranın, iyilik yapın, sizi yakın ve dost görürse bundan vazgeçer. Eğer bu da işe yaramazsa ona onun davrandığı gibi davranın ve hatasını
anlamasını sağlayın.

Ancak bu şekilde zorbalık eğilimi olan biri ile iletişime geçeblir ve onu bundan vazgeçirebilirsiniz. Çünkü zorbalık yapmaya başlayan biri engel yoksa buna sonsuza dek devam edebilir. Bunu aslında o da istemiyordur ancak kendisini sizden çok yüksekte gördüğü için size layık gördüğü davranış biçimi budur.

psikolojizm.com

Kaynakça:1

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suanur Kömürkara

Şuanur Kömürkara; psikoloji genel bölümü makale yazarı, öğrenci

Zorba İnsan Psikolojisi” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.